NASA Mars'a Helikopter Gönderecek

NASA İnsansız Hava Aracı drone'ların Mars üzerinde kullanılmasına karar verdi.

NASA Mars'a Helikopter Gönderecek

NASA Mars'a gönderdiği araştırma cihazlarının ayaklarını yerden kesmeye hazırlanıyor. Mars'ın küçük araçlar için tehlikeli ve riskli olduğunu düşünen NASA bilim insanları bu soruna çareyi yerde değil gökte buldu.

Drone (İHA) teknolojisi hemen hemen artık her gün haberlerde takip ettiğimiz ilginç içeriklerle karşımıza çıkıyor. Özellikle sosyal ağlarda İnsansız Hava Araçları (Drone) ile çekilmiş binlerce içeriğe rastlamak mümkün. 

Uzun zamandır Mars üzerinde araştırmalar yapan NASA bu teknolojinin Mars üzerinde son derece faydalı olabileceğine kanaat getirdi. Kaybolan, parçalanan ya da bir kraterde takılıp kalan tekerlekli araştırma cihazlarının yerini çok yakında İHA'lar alabilir. 

NASA Mars'ın jeolojik yapısının yüzeyde ilerleyen araçlarla incelenmesinin son derece zor ve zahmetli olduğunu düşünüyor. Bu yüzden Mars'a indireceği bir ana modülün içinden çıkacak ve belli bir mesafe çapında araştırma yapıp, gerekli görülen yere indirilip kaldırılarak kullanılabilecek bir projeye sıcak bakıyor. Bu sayede havadan belirlenecek noktaların daha iyi saptanabileceği ve merkez üsten 200 derecelik bir alanda araştırma yapılabilmesi de mümkün olacak. 

Aşağıda projenin detaylı tanıtım videosunu izleyebilirsiniz. 

4 Dakikalık Mars Yolculuğu

Orion'un Başarılı Test Uçuşundan Görüntüler

Mines of Mars Tanıtım Videosu

Mars: War Logs Video İncelemesi

YORUMLAR