NASA, Mars’a Ne Zaman Gidecek?

NASA, Mars’a Ne Zaman Gidecek?

NASA, uzun süredir Mars’a yolculuk yapma planı üzerinde çalışıyor. İnsanoğlunun Kızıl Gezegen’e gitme arzusunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği henüz netlik kazanmadı. Yapılan çalışmalar olumlu şekilde ilerlerse, Mars hayali 2030 yılında gerçek olabilir.

NASA, insanlığın Mars’a ayak basabilmesi için yoğun bir uğraş veriyor. Özellikle son üç yıldır yayınlanan basın bültenleri, kamuoyu açıklamaları ve Youtube videoları, bu yönde yapılan çalışmalar hakkında bilgi vermek üzerineydi. Gelen haberlere göre NASA’nın çalışmaları, 2030’lu yıllarda insanoğlunun Kızıl Gezegen’e iniş yapması ile sonuçlanacak.

Ancak son zamanlarda NASA, Mars’a gitme çalışmalarının yavaşladığını itiraf etti. NASA Keşif ve Operasyonlar başkanı William Gerstenmaier geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada, NASA’nın yükselen enflasyonla mücadele için bütçesinde artışlar yapsa da insanları Mars’a yollayacak nakit paraya sahip olmadığını kabul etti.

Gerstenmaier, Amerikan Havacılık ve Uzay Enstitüsü'nde yapılan bir toplantıda, “İnsanlığın Mars’ta buluşması için bir randevu ayarlayamam” derken, Mars için kullanılabilecek yüzey sistemlerinin henüz hazır olmadığını ifade etti.

NASA’nın yaptığı açıklamalar, Mars konusundaki planların belirsiz olduğunu gösteriyor. NASA, ‘Journey to Mars’ kampanyası gerçekleşmeden rafa mı kalkacak bilinmez, ancak Kızıl Gezengen’e gitme hayalini gerçekleştirmek isteyen başka ülkeler de var.

NASA’nın yanı sıra, Rusya ve Çin gibi ülkeler de Mars’a yolculuk konusunda ciddi çalışmalar yürütüyorlar. Ve tabii ki SpaceX’i de unutmayalım. Elon Musk, her fırsatta Mars’ta koloni kurma hayalini dile getiriyor. Fakat dünyanın en iyi finanse edilen uzay ajansı olan NASA’nın henüz göze alamadığı bu yolculuğa, diğer ülke veya şirketlerin kalkışıp kalkışamayacağı da en büyük tartışma konusu.

NASA Uzaylılarla İletişim Kurmak Üzere!

NASA Uzayı Ateşe Vermeyi Planlıyor!

Elon Musk, Yeni Uzay Kıyafetlerini Tanıttı!

YORUMLAR