NASA Meteor Savunma Projesi Ay Yüzeyini Kalkan Yapacak

NASA Meteor Savunma Projesi Ay Yüzeyini Kalkan Yapacak

NASA dünyayı tehdit edebilecek gök taşlarını etkisiz hale getirecek bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Ancak bu teknoloji göktaşını yok etmek değil, yakalayıp incelemek önceliği taşıyor.

NASA Başkanı Charles Bolden, Washington'da düzenlenen "Humans to Mars" konferansında yaptığı açıklamada, plan çerçevesinde çapı 4 metreden büyük olmayan bir gök taşının Ay'ın yörüngesine itilebileceğini belirtti. Böylelikle NASA, tehdit yaratabilecek göktaşlarından dünyayı korumak için ayı kalkan olarak kullanmayı planladığını da açıklamış oldu.

Ay’a düşürülen gök taşlarına daha sonra incelemelerde bulunmak üzere astronotların gönderilebileceğini söyleyen Bolden, çalışmanın gelecekte Dünya'yı tehdit edecek büyük gök taşlarını durdurmak için kullanılabilecek teknolojilerin de geliştirilmesinin önünü açabileceğini düşündüklerini belirtti.

Geçen sene Beyaz Saray, NASA'yı bir gök taşı "yakalamak" ve bunu incelemek üzere Dünya'nın yörüngesine getirmekle görevlendirmişti. NASA, bu görevi 2025 yılına kadar tamamlayabileceğini belirtmişti.

Görünen o ki, NASA ay yüzeyini bir kalkan olarak kullanarak gök taşlarını burada durdurmak istiyor. Ancak NASA tarafından gök taşlarının yörüngelerinden nasıl saptırılarak ay yüzeyine çarptırılacağı hakkında henüz kesin bir açıklama yapılmadı. 

NASA'dan Sıra Dışı Uçak Tasarımı

NASA Uydudan Vazgeçti, Titan'a Denizaltı Gönderecek

Güneşteki Dev Patlama NASA Kameralarına Takıldı

YORUMLAR