NASA’nın Mars 2020 Görevinde Kullanacağı Isı Kalkanı Çatladı

NASA’nın 2020 Mars Görevinde Kullanacağı Isı Kalkanı Çatladı

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) 2020 Mars görevlerinde kullanacağı ısı kalkanı, dayanıklılık testlerinden sınıfta kaldı.

NASA, 2020 yılında Mars’a göndereceği 6 tekerlekli gezici aracı ile Kızıl Gezegen’deki gizemleri çözmeyi hedefliyor. Yaşam kalıntıları bulmak için Mars yüzeyinin iki metre altına kadar sondaj yapacak olan araç, evrenin keşfi açısından hayati bir önem taşıyor.

NASA’nın test ettiği ısı kalkanının amacı ise, 2020 Mars Gezgini'ni, Kızıl Gezegen’in atmosferine girdiğinde yanmaktan korumak ve iniş takımlarına zarar gelmesini engellemek.

NASA MARS

Lockheed Martin’in geliştirdiği ısı kalkanı, 3.800 fahrenhayta (2093 derece) kadar sıcaklara direnç göstermesi gerektiğinden, çok çetin dayanıklılık testlerinden geçiyor. NASA, yaptığı açıklamada, söz konusu testlerin ardından ısı kalkanında, dış kenarından tüm çevresine yayılan beklenmedik bir çatlak oluştuğunu belirtti.

Buna rağmen, NASA’nın 7 Temmuz 2020’de gerçekleştirmesi planlanan Mars görevinin ertelenmeyeceği söyleniyor. Yine aynı tipteki bir ısı kalkanının 5 Mayıs’ta Mars’a fırlatılacak InSight aracında kullanılacağını belirtelim.

Yüklenici firma Lockheed Martin, söz konusu hasarlı kalkanı tamir edeceğini ve NASA için yeni bir ısı kalkanı tasarlayacağını açıkladı.

Toplamda 2 milyar doları bulan Mars 2020 projesi, Kızıl Gezegen’deki birçok sır perdesini aralayacak olması sebebiyle çok önemli bir misyona sahip. Mars'ın yüzeyinden ve altından numuneleri toplamak için geliştirilen gezici araç, elde ettiği verilerin uluslararası bilim insanlarından oluşan bir ekip tarafından incelemesi için görev süresini tamamlamasının ardından Dünya'ya dönecek.