NASA Uydudan Vazgeçti, Titan'a Denizaltı Gönderecek

NASA Uydudan Vazgeçti, Titan'a Denizaltı Gönderecek

Satürn'ün resmi olarak isim verilmiş 53 uydusu var. Bunlardan bir tanesi de Titan. Bu uydu yoğun bir atmosfere sahip ve yüzeyi denizlerle kaplı. NASA Titan’ın denizlerini incelemek için bir proje başlattı. Satürn'ün uydusu Titan, dünya dışında, yüzeyinde denizler bulundurduğu kanıtlanan tek gökcismi. Titan'daki büyük su kütleleri gibi görünen bu okyanusların, metan gazının sıvı hali olduğu da tahmin ediliyor.

Titan’ın büyük oranda azottan oluşan ve Güneş sistemindeki öteki uyduların hiçbirinde böylesine kalın olmayan atmosferinin, dünyanın ilk zamanlarındaki atmosferi ile özdeşleştiriliyordu. NASA son gönderilen keşif aracında Titan'da canlıların olabileceği olasılığını artıran izlere rastlamıştı. Titan'da yaşayan bazı bakterilerin varlığını kanıtlayan NASA, burada bulunan su kütlelerinde daha büyük deniz canlıların bulunma ihtimali çok yüksek olduğunu düşünüyor.  NASA bu teorisini araştırmak ve daha derin keşiflerde bulunmak için Titan'a bir denizaltı göndermeyi tasarlıyor.

Denizaltının Titan’ın en büyük okyanuslardan biri olan Kraken Mare bölgesine gönderilebileceği konuşuluyor. Projenin detaylı bir simülasyonunu videodan izleyebilirsiniz.

NASA Gezegenlerarası İnternet Geliştiriyor

NASA Uzayda Bir Smiley Görüntüledi

NASA Mars'a Helikopter Gönderecek

NASA Andromeda Galaksisinin En Büyük Fotoğrafını Çekti

YORUMLAR