NASA, Uzay Aracında Kasıtlı Olarak Yangın Çıkaracak

NASA, Uzay Aracında Kasıtlı Olarak Yangın Çıkaracak

NASA, uzay aracında yangın çıkması durumunda ne olacağını gözlemlemek için Cygnus isimli uzay aracının içerisinde kasıtlı olarak yangın çıkaracak.

Pazartesi günü Virginia’dan fırlatılan Orbital ATK roketi, Cygnus uzay aracının Uluslararası Uzay İstasyonu’nda sonlanacak yolculuğunu başlattı. Uzay aracı, malzeme takviyesi yapmak için Uluslararası Uzay İstasyonu’na varacak ve ardından NASA’nın gözlemlemesi için içerisinde yangın başlatılacak.

NASA, Cygnus’u Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bulunan atıklarla dolduracak ve uzay aracının içerisindekileri uzayın derin boşluğunda ateşe verecek. Bu sırada uzay aracı içerisinde bulunan cihazlar, yangın sırasında neler yaşandığını detaylı olarak kaydederek NASA’ya bildirecek. Uzay aracı içerisinde 9 farklı şey yakılacak ve tüm olay kontrollü bir şekilde gerçekleştirilecek. Yani uzay aracının tamamen kül olması gibi bir durum söz konusu değil.

Uzay aracında ateş yakma deneyi, NASA tarafından daha önce de gerçekleştirilmişti. Uzay araştırma kuruluşu, daha küçük çaplı olan bu deney ile alevin yayılmasını gözlemlemişti. Saffire-I isimli deneyin videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

NASA Uzay Araştırmalarını Ücretsiz Yayınlayacak

NASA, Mars Toprağında Yetiştirilen Bitkilerden Yemek Yaptı

YORUMLAR