NASA Uzmanı: İklim Değişikliği Türkiye'yi Vuracak

NASA Uzmanı: İklim Değişikliği Türkiye'yi Vuracak

Geçtiğimiz günlerde İzmir'deki aşırı yağış sel baskınlarına neden olurken, bazı yerlerin denizle birleştiği görülmüştü. NASA Kar Uzmanı Dr. Thomas Painter, son zamanlarda görmeye alıştığımız ekstrem hava olaylarının nedeni olarak küresel ısınmayı gösteriyor.

NASA'nın kıdemli bilim insanlarından Painter, başta Türkiye olmak üzere birçok ülkenin ilerde çok daha fazla sel yaşayacağını, bazı yerlerin ise kuraklık çekeceğini söyledi. İklim değişikliği nedeniyle Türkiye'deki kurak dönemlerin daha sıcak geçtiğini ifade eden Painter, "Sistem şöyle işliyor: Hava daha sıcak, daha fazla su buharlaşıyor ancak yağmur olarak düşmüyor. Türkiye’deki şu anki yağış durumu aslında Batı Amerika’dakine çok benziyor" dedi.

İzmir sel baskını

Daha Çok Baraj Yapılmalı

Küresel ısınma ile birlikte dünyanın temiz su kaynaklarını kaybettiğini söyleyen Painter, iklim değişikliğinin beraberinde getirdiği sorunları şöyle özetledi:

"Yağış ne kadar sıcak bir havada düşerse, daha çok yağmur formunda yağıyor. Yani kar yerine daha çok yağmur yağıyor ve çok önemli bir su deposu kaybediliyor. Çünkü yağmur yağar yağmaz hemen akıp gidiyor, kar gibi mesela dağlarda yığılarak kalmıyor. Yağmur suyu nehirleri besliyor evet ya da barajlarda biriktiriyoruz. Ancak bir su deposu aracınızı (yani karı) kaybettiğiniz için barajların da biriktirme kapasitesi aşılıyor ve daha fazla sel vakası görülüyor. Sonuçta su kaynaklarınız azalıyor. Söz konusu durumun etkilerini azaltmak için daha çok baraj üretmeliyiz"

Türkiye'de Sel Baskınları Artacak

Türkiye'de muhteşem dağların olduğunu ve atmosferdeki sirkülasyonun ortasında durduklarını ifade eden NASA Kar Uzmanı Dr. Thomas Painter, bunun eşsiz bir fırsat olduğunu söylüyor ve ekliyor:

"Fakat küresel ısınma nedeniyle daha az kar daha çok yağmur alıyorlar. Ve kar, haliyle temiz su rezervleriniz azalıyor. Oysaki çok kendine has bir yağış sezonunuz var. Bunun sonucunda daha fazla sel yaşanacaktır, şehirlere ve limanlara zarar gelmemesi için altyapınıza çok yatırım yapmanız gerek. Ayrıca temiz suyunuzun olması için daha çok baraj inşa etmelisiniz. Çünkü sel, suyu kirletiyor"

İklim Değişikliği Türkiye'yi Vuracak

Painter, NASA'da hazırladıkları modellerde sadece iklimin değil, iklimdeki değişimlerin de altüst olacağını söylüyor. Hızlı ve ani hava durumu değişikliklerinin artık sıklıkla yaşanacağını ifade eden Dr. Painter, dünyadaki su ve hava döngüsünün yoğunlaşmasının bu tür doğa olaylarını artıracağı konusunda uyardı.

YORUMLAR