NASA, Yeni Roketinin Lansman Tarihini Erteledi

NASA, Yeni Roketinin Lansman Tarihini Erteledi

NASA tarafından tasarlanan ve şu ana kadar ki "en büyük uzay roketi" ünvanına sahip olan Space Launch System, uzaydaki yolculuğuna çıkmak için biraz daha beklemek zorunda kalacak.

İlk uçuşunu Kasım 2018 tarihinde gerçekleştirmesi planlanan Space Launch System, belirlenen zaman çizelgesinin bir yıl dışına çıkacak. NASA, yeni amiral gemisinde yaşanan gecikmenin sebebi olarak, imalat ve üretim süreçlerindeki riskleri gösteriyor.

NASA'nın incelemesinde, SLS roketinin üretim aşaması ve Orion'un ilk Avrupa hizmet modülünün oluşturulması konuları değerlendirildi.

NASA Yönetici Robert Lightfoot, "Olası imalat ve üretim çizelgesi risklerinin gözden geçirilmesi, roketin Haziran 2020'de hazır olacağını gösteriyor" dedi. Fırlatma Haziran 2020'ye kadar gecikirse, proje maliyetleri SLS için yüzde 15 sınırında kalacak.

Space Launch System

NASA, SLS'nin ilk uçuşunun birkaç yıl ertelemesine rağmen, rokette bulunan Orion kapsülü için bir test hazırladı. Orion kapsülü, roketteki mürettebatı taşıyacak ve olası bir fırlatma arızası durumunda tüm mürettebatın tahliye edilmesini sağlayacak bir acil durum sistemi. Söz konusu testin, Nisan 2019'da yapılacağı açıklandı.

NASA'nın SLS ile ilgili yaptığı ilk inceleme bu değil. Uzay ajansı, bu yılın başlarında, roketteki mürettebatın ek bir misyon gerekmeden güvenli bir şekilde ayrılabilmesinin yollarını araştırmış ancak beklenen gelişme kaydedilmeyince Orion kapsülünün en doğru seçenek olduğu belirlenmişti.

YORUMLAR