NASA'nın Aracı Curiosity, Mars'a Başarıyla İndi

NASA'nın Aracı Curiosity, Mars'a Başarıyla İndi

Bugün NASA ve Mars için tarihi bir gün. Zira NASA, Curiosity isimli zeki araştırma aracını Mars’a indirmeyi başardı.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında fırlatılan ve haftalarca süren uzay yolculuğunun ardından Mars’a varan Curiosity isimli araç, sorunsuz bir şekilde yüzeye inmeyi başardı. Türkçe karşılığıMerak” olan araç, nükleer enerji ile çalışan ve 900 kilogram ağırlığında. Amacı Mars’ın yüzeyini olabildiğince ince detaylarına kadar araştırmak olan Curiosity, gezegenin yeryüzü özellikleri ve iklim yapısı başta olmak üzere yaşama dair izlerin olup olmadığına dair veriler elde edecek. Bu kapsamda, Curiosity tarafından elde edilen ilk görüntüler NASA merkezine ulaştı. Söz konusu fotoğraflar, Curiosity’nin Mars yüzeyine düşen gölgesini konu alıyor.

Curiosity’nin çalışmaları 1 Mars yılı yani 687 gün sürecek. Bu süre boyunca elde edilen görüntüler NASA merkezine iletilecek. Görüntülerin Mars’tan Dünya’ya gelmelerinde ise mesafe dolayısıyla 14 dakikalık bir zaman farkı ortaya çıkıyor.

Curiosity’nin Mars’a inmesinde ise harikulade bir bilgisayar teknolojisi rol oynuyor. Earthlings şirketi tarafından hazırlanan yazılım sayesinde yüz binlerce bilgi işlem kodunu kullanan Curiosity, iniş sırasında hiçbir yardım almadı ve inişi başarıyla gerçekleştirdi.

YORUMLAR