NASA’nın Göz Bebeği Hubble Dünyaya mı Düşüyor?

NASA’nın Göz Bebeği Hubble Dünyaya mı Düşüyor?

Uzayda 25’inci yılını dolduran, NASA’nın iftihar ettiği Hubble teleskobunun optik aksamı, bataryaları ve diğer tüm donanımının ciddi bir şekilde elden geçmesi gerekiyor. NASA bu bakımları pahalı ve tehlikeli buluyor, ancak yapılmazlarsa teleskop her an dünyaya düşebilir.

NASA’da Hubble ile ilgili operasyonları yöneten eski komutan Scott Altman, “Hubble ilgili bakımların yapılabilmesi için birden fazla uzay yürüyüşüyapılması gerekiyor, biz geçmişte bu bakımları hep ileri tarihlere ötelemek zorunda kaldık ve teleskobun yıpranmasını engelleyemedik” dedi.

Güneşe açık, korunmasız bir pozisyonda 25 yıldır yörüngeden uzayı seyreden Hubble, dünyanın yer çekimine yenik düşmek üzere. Çeyrek asırlık zaman zarfı içinde belli dönemlerde yapılması gereken bakımların aksaması, teleskobun direncini kırmış bulunuyor. 

Uzmanlar gereken bakım ve aksam güçlendirme çalışmaları yapılmadığı takdirde, teleskobun çok yakın bir gelecekte yerçekimine karşı koyamayacağını ve dünyaya düşeceğini söylüyorlar. 

Hubble geçmişte, 2 yılda bir gerekli bakımların yapıldığı bir onarım planına sahipti. 2003 yılında yaşanan Columbia Uzay Mekiği faciasından sonra her şey değişti. ISS (International Space Station) için yapılan inşaat çalışmalarının aksine Hubble için yapılacak olan bakım çalışmaları astronatları ve uzay mekiniği savunmasız bir durumda bırakıyor. ISS çalışmalarında mekiğe bir şey olsa bile, astronatların kaçabilecekleri bölümler mevcut. Ancak Hubble uzay teleskobunda astronotların böyle bir şansının olmaması endişe yaratıyor. 

NASA Gezegenlerarası İnternet Geliştiriyor

NASA'dan Microsoft'a Büyük Darbe

NASA Z-2 Uzay Giysisi Ortaya Çıktı

NASA Dünya'nın Gece Fotoğraflarını Yayınladı

YORUMLAR