NASA'nın Süper Bilgisayarına 55 Bin Dolar Sıkışmış

NASA'nın Süper Bilgisayarına 55 Bin Dolar Sıkışmış

Amerikan hükümetinin kurumlarında kullandığı donanımların neredeyse antika olduklarını sağır sultanlar bile duydular. Onlarca yıllık kodları çalıştırabilen bu "emektarlar", deyim yerindeyse günümüz işlemlerinde neredeyse bir varlık gösteremiyorlar. NASA, bu sıkıntıya çare arıyor ve kesenin ağzını açmış gibi görünüyor.

Bu yüzden NASA'nın Pleiades süper bilgisayarı için acil bir desteğe ihtiyaç duyuluyor. Şu andaki performansından 20 bin kat daha hızlı çalışıyor olmasını hedeflediği Pleiades bilgisayarı için yetenekli kodlayıcı bulabilmeyi hedefleyen NASA, bir yarışma düzenleyeceğini açıkladı.

Yüksek Performanslı Hızlı Hesaplama yarışması (High Performance Fast Computing) adı verilen bu yeni yarışma ile NASA, kendine Pleiades bilgisayarına çeki düzen verebilecek yetenekleri bulmayı hedefliyor. NASA, 246.048 çekirdekli, NVIDIA ile güçlendirilmiş bu makineye performans artışı sağlayarak, üç bölümden oluşacak yeni bir araştırma sürecinin ilk safhasını hızlandırabilmeyi düşünüyor. NASA mühendisleri Fortran tabanlı çalışan FUN3D yazılımıyla akışkan dinamiği modelleri oluşturuyor ve potansiyel uçak tasarımlarının fiziksel modeller nasıl uygulanabileceğini test edebiliyorlar.

Bu düzenlenecek olan Yüksek Performanslı Hızlı Hesaplama yarışmasına umudunu bağlayan NASA, yarışmanın birinci ve ikincisine ödül olarak 55 bin dolar paylaştıracak. Yarışma 29 Haziran'da yapılacak. Yarışmanın detaylarını anlatan kısa bir videoyu resmi sitesinden izleyebilirsiniz.

NASA Deprem Tahmin İstasyonu İzmir'e Kuruluyor

NASA'nın Elinde Fonksiyonel Astronot Elbisesi Kalmadı

YORUMLAR