NASA'nın Yeni Keşfettiği 10 Gezende Yaşam İhtimali Var Mı?

NASA'nın Yeni Keşfettiği 10 Gezende Yaşam İhtimali Var Mı?

Dünya dışında yaşam olup olmadığı konusunda her geçen gün yepyeni gelişmeler yaşanıyor. NASA'ya ait Kepler Uzay Teleskobu, Güneş sistemi dışında yaşam araştırmalarına devam ederken, henüz keşfedilen 10 gezegenin Dünya ebatlarında olduğunu ve sıcaklık gibi hayati koşulların da olumlu olduğunu raporladı.

Her ne kadar NASA'nın bu açıklamasının ardından akıllara "Gerçekten yıldız savaşları mı başlıyor? Dünya dışı yaşam izi ne zaman bulunacak?" tarzında sorular gelse de; şu ana kadar 4000 den fazla cismin arasından ayıklanan 219 gezegenden yalnızca 10'unun yeryüzü şekillerinin ve iklim koşullarının yaşama elverişli olduğu düşünülüyor. 

7 Mart 2009 tarihinden itibaren yaşam izi aramakta olan uzay teleskobunun, bu çalışmalar ve insanlık adına ne kadar önemli olduğunu NASA'da görevli bilim adamı Mario Perez; "Bunların galaksideki frekanslarını anlamak, başka bir dünyayı doğrudan izleyecek şekilde NASA misyonlarının geleceğini şekillendirmesinde bilgi desteği sağlayacak" dedi.

İsmini gök bilimci Johannes Kepler'den alan Kepler Teleskobu, çalışmalarına aralıksız devam ederek çok yakında daha birçok soruya önemli cevaplar verecek.

NASA, İstanbul Boğazı'nda Değişen Su Renginin Sırrını Açıkladı

NASA, 6. Kez Yapay Bulut Yapmayı Deneyecek

YORUMLAR