NATO’nun Siber Savunma Tatbikatı Estonya’da Başladı

NATO’nun Siber Savunma Tatbikatı Estonya’da Başladı

Gezegenin süper güçleri siber cephelerini kazmaya devam ediyor. Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) tarafından düzenlenen “Siber Koalisyon Tatbikatı” Estonya’nın Tartu şehrinde başladı.

Bu yıl 11’incisini düzenlenen “Siber Koalisyon Tatbikatı” NATO ve müttefikler arasındaki koordinasyonu ve işbirliğini geliştirmeyi, ulusal ağların güvenliğini test etmeyi ve siber alanda askeri operasyonlar yürütmeyi amaçlıyor.

Estonya'nın Tartu şehrinde gerçekleştirilen tatbikatta, NATO müttefikleri ve ortakları, Avrupa Birliği (AB) temsilcileri, siber güvenlik şirketleri ve akademisyenler olmak üzere toplam 700 katılımcı bulunuyor.

nato siber güvenlik

NATO, tatbikata ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“İttifakımıza yönelik siber tehditler daha sık, karmaşık ve yıkıcı bir hale gelmeye başladı. Müttefikimize yönelik bir siber saldırı, hepimizi etkileyebilir. Bu yüzden siber savunmayı güçlendirmek NATO için en önemli önceliklerden bir tanesi. Siber Koalisyon Tatbikatı ile siber tehditlerle başa çıkma yöntemlerimizi test edeceğiz”

Müttefikler, Temmuz 2018’de Belçika’nın Brüksel kentinde düzenlenen NATO Zirvesi’nde siber alandaki savunma mekanizmalarını güçlendirmek için yeni bir Siber Uzay Operasyon Merkezi kurulmasına karar vermişti. NATO, attığı bu adımlarla kara, deniz ve havada olduğu gibi siber cephede de elini güçlendirmeyi hedefliyor.