Navigasyon Uygulaması İBB Yol Gösteren Bütün Türkiye'ye Açılıyor

İBB Yol Gösteren

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından geliştirilen ve Marmara bölgesinde yer alan 11 şehirde navigasyon hizmeti veren, İBB Yol Gösteren, tüm Türkiye’de kullanıma açılmaya hazırlanıyor.

Bir süre önce akıllı telefon kullanıcılarının kullanımına açılan Yol Gösteren isimli uygulama, özellikle İstanbul’daki birçok sıkıntıyı ortadan kaldırmak adına tasarlanmıştı. Otoparklar, akaryakıt istasyonları, eczaneler, ATM'ler ile toplu taşıma araçlarının yanı sıra opera, golf sahası ve kamp alanlarının bulunduğu 47 arama kategorisinden yer sorgusu yapılabilen uygulama, önemli sayıda kullanıcıya erişmişti.

Yol göstermenin yanı sıra toplu taşıma saatleri, kaza ve trafik sıkışıklığı gösterme, alternatif rotalar oluşturma, yol çalışması, otopark doluluk oranları gibi detayları içerisinde barındıran İBB Yol Gösteren uygulamasının, kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırdığı vurgulandı.

İstanbul’un yanı sıra Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Yalova, Bilecik, Sakarya ve Kocaeli'nde kullanılabilen uygulamanın yakın zaman sonra tüm Türkiye’de kullanıma açılacağı söylendi. Konuyla ilgili İSBAK A.Ş. Ar-Ge ve İnovasyon Müdürlüğü'nde İnovasyon ve İş Geliştirme Şefi olarak görev yapan Selcen Işık, DHA muhabirinin sorularını yanıtladı. "İBB Yol Gösteren" uygulamasının Türkiye'nin ilk ve tek yerli navigasyonu olduğunu belirten Işık, "İBB akıllı şehir yatırımlarına hızla devam ediyor. Milli ve yerli teknolojiler kullanılmaya özen gösteriliyor. İBB Yol Gösteren, Türkiye'nin ilk ve tek yerli navigasyon uygulaması. İBB ve onun iştiraki olan İSBAK tarafından birlikte geliştirildi" dedi.

Uygulamanın diğer navigasyon uygulamalarından farklarına değinen Işık, "Bu uygulama, akıllı ulaşım sistemleriyle entegre çalışıyor. İstanbul genelindeki tüm trafik kameralarının anlık görüntülerine bu uygulama üzerinden erişebiliyorsunuz. Ana arterlerde kurulu olan trafik ölçüm sensörleri bilgilerine bu uygulama aracılığıyla ulaşabiliyoruz. Otoparkların boşluk ve doluluk oranları, nöbetçi eczaneler gibi bilgiler de sunuluyor" ifadelerini kullandı.