NBA Yıldızı Steph Curry, NASA’nın Ay'a Hiç Gitmediğini Düşünüyor

NBA Yıldızı Steph Curry, NASA’nın Ay'a Hiç Gitmediğini Düşünüyor

Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), NBA takımlarından Golden State Warriors’ta oynayan Stephen Curry’nin “Ay’a gittiğimize inanmıyorum” açıklamasının ardından, yıldız basketbolcuyu ikna etmek için ilginç bir teklifte bulundu.

Sahip olduğu üstün yetenekleriyle NBA basketbolunda devrim yaratan Stephen Curry, bu kez orta sahadan attığı acayip üçlüklerle değil, herkesi şaşkınlığa uğratan Ay çıkışıyla gündemde.

Atlanta Hawks oyuncuları Vince Carter ve Kent Bazemore ile sunucu Annie Finberg tarafından yapılan "Winging It" adlı podcast’e konuk olan Golden State Warriors’ın yıldızı, yayındaki kişilere “Hiç Ay’a gittik mi” şeklinde bir soru sordu. 

 

 

Gruptaki kişilerin “hayır” cevabı vermesi üzerine Curry, “Bence de gitmedik” diyerek ilginç bir tartışmanın fitilini ateşlemiş oldu. ABD’li basketbolcudan bu açıklamasını genişletmesini isteyen Finberg, Curry’e “Ay'a gitmedik mi, böyle mi düşünüyorsun” diye sordu. 

"Üzgünüm, komplolara başlamak istemiyorum” şeklinde kaçamak bir yanıt veren Curry, ısrarlar sonucunda, ABD’nin başarılı bir şekilde Ay’a gittiğine inanmadığını söyledi.

Bunun üzerine NASA sözcüsü Allar Beutel, The New York Times gazetesine verdiği demeçte, “Sayın Curry'nin Teksas eyaletinin Houston kentinde bulunan Johnson Uzay Merkezi içindeki Ay Laboratuvarı'nı gezmesini çok isteriz. Belki de Houston Rockets maçı için şehre geldiğinde merkezi ziyaret eder” ifadelerini kullandı.

steph curry moon

Apollo misyonu ile toplanan yüzlerce kilo Ay taşını Curry’e kanıt olarak gösterebileceklerini söyleyen Beutel, “Curry ziyareti sırasında, 50 yıl önce yaptığımız şeylerin yanı sıra, önümüzdeki yıllarda Ay’a yeniden gitmek ve orada kalıcı olmak için neler yaptığımızı görebilir” dedi.

Curry, uzayı çevreleyen komplo teorileri hakkında konuşan tek NBA oyuncusu değil. Boston Celtics'in yıldızı Kyrie Irving, Şubat 2017'de o dönemki takım arkadaşları Channing Frye ve Richard Jefferson'la birlikte yaptığı bir podcast yayınında, Dünya'nın düz olduğunu iddia etmişti. Yıldız oyun kurucu, geçtiğimiz ekim ayında katıldığı bir panelde, bir yıl önceki sözleri için fen öğretmenlerinden özür dilemişti.