Nefes Almayan Canlı Bulundu!

Bilim insanları yaptıkları araştırma ile gündeme damga vurmayı başardı. Balık parazitinin nefes almadığı ortaya çıktı.

Nefes Almayan Canlı Bulundu!

Bilim insanları yaptıkları araştırma ile gündeme damga vurmayı başardı. Balık parazitinin nefes almadığı ortaya çıktı. Gelin hep beraber nefes almayan canlıya yakından bakalım.

Nefes Almayan Canlı Keşfedildi

Tel Aviv Üniversitesi'nde görev yapan Evrim Biyoloğu Dorothee Huchon ve ekibi "H. salminicola" isimli balık parazitinin mitokondriyal genoma sahip olmadığını ve bundan dolayı nefes almadığını açıkladı. Araştırmanın sonuçları Proceedibgs of the National Acedem of Sciences dergisinde yayınlandı. Dergide yer alan açıklamalarda balık parazitinin mitokondiyasında depolanan DNA'nın önemli bir bölümünün eksik olduğu paylaşıldı.

Nefes Almayan Canlı Keşfedildi

Parazitin denizanası atalarına benzediği ve zamanla çok hücreli özelliğini kaybettiğini söyleyen bilim insanları, myxozoa sınıfında bulunan canlıların hayvanlar aleminde en küçük genomlara sahip olduğunu belirtti. H. salminicola parazitnin myxozoa sınıfında bulunduğu ve denizanaları ile uzaktan akrabağ olduğu bilgisi açıklandı. Nefes almayan canlı hakkında çalışmaların devam edeceği söylenmekte.

Sizler nefes almayan H. salmincola isimli balık paraziti hakkında neler düşünüyorsunuz? Hemen aşağıda yer alan yorumlar bölümünden görüşlerinizi paylaşmayı unutmayın!

YORUMLAR