Neredeyse Gerçek Maskeler Yüz Tanıma Teknolojisini Eğitecek

yüz tanıma maske

Japonya’nın Otsu kentinde kurulan REAL-f Co isimli küçük bir şirket, çok gerçekçi maskeler üretmeye başladı. 300,00 Yen yani günümüz döviz kuruyla 14,117 Türk Lirası fiyatla satılmaya başlayan maskelerin yüz tanıma teknolojilerinin geliştirilmesinde kullanılacağı belirtildi.

Şirketin kurucusu Osamu Kitagawa, iki yılını yüzlerden alınan verileri 3D maskelere nasıl aktaracağını araştırarak geçirdiğini belirtti. Geliştirdiği yöntemle 3D yazıcılar yardımıyla gerçeğine birebir benzeyen maskeler üretmeye başladıklarını kaydeden Kitagawa, iki yılın ardından yılda 100 sipariş almaya başladıklarını dile getirdi.

yüz tanıma maske 2

Örnek yüzdeki neredeyse her detayı üç boyutlu modellemeye taşımayı başaran şirket, gözlerdeki damarları dahi maskelere taşıdıklarını söyledi. Ayrıntılara verdikleri önemle insan yüzüne çok benzeyen maskeler geliştirebildiğini vurgulayan Kitagawa ise şimdilerde teknoloji şirketleriyle çalışmaya başladıklarını aktardı.

Teknoloji şirketlerinin insan yüzündeki bütün bu ayrıntıların modellemelere nasıl aktarıldığını sormaya başladıklarını anlatan Kitagawa, maskelerin çıkış noktasının ise tıbbi araştırmalarda kullanmak olduğunu ama işin sonradan ticari hale geldiğini bilgisine de açıklamalarında yer verdi. İsteyen herkesin, belirli detayları şirkete ulaştırarak ve ödemeyi yaparak, gerçekçi maskelere erişebileceklerini de açıklananlardan biri oldu.