Netflix, 500 Milyon İndirilme Rakamına Ulaştı

Netflix, 500 Milyon İndirilme Rakamına Ulaştı

Dünyanın en büyük çevrimiçi yayın platformu Netflix, Google Play Store’da 500 milyon indirilme rakamına ulaştı.

1998 ile 2005 yılları arasında posta yoluyla DVD kiralayan bir şirketten, bugün Hollywood’un dev stüdyolarına kafa turan bir medya devine dönüşen Netflix, orijinal dizi ve filmleri ile sektöre yön vermeye devam ediyor.

Android uygulama mağazası Google Play Store’da 500 milyon indirilme rakamına ulaşan Netflix, çok önemli bir kilometre taşını daha tamamladı. 

Sinema sektörünün dijital dönüşümüne rehberlik eden platform, bilhassa 18-25 yaş arasındaki gençlerin vazgeçilmezi konumunda. Kanadalı veri analitiği şirketi Sandvine’in araştırmasına göre, küresel çapta 130 milyondan fazla abonesi bulunan Netflix, internet trafiğinin yüzde 15’ini oluşturarak Google’ın popüler video paylaşım platformu YouTube’u geride bıraktı.

Kısacası uygulamanın Play Store’da 500 milyon yükleme sayısına ulaştığını duymak pek de şaşırtmadı. Netflix’in sektördeki en büyük rakiplerinden Hulu’nun 10 milyonu geçkin indirmesi bulunuyor. Bu da, Netflix’in sadece yüzde 10’una denk geliyor. Aynı zamanda en popüler ücretsiz Android uygulamaları listesine baktığımızda Hulu’nun 48’inci, Netflix’in ise 15’inci basamakta olduğunu görüyoruz. Bu da iki platform arasında makasın giderik açıldığı anlamına geliyor.

Netflix, 2018’in ikinci çeyreğinde 3,91 milyar dolar gelir ve 384 milyon dolar kar açıklamıştı.