Netflix, Bird Box’ı Gerçek Hayata Taşıyan Kullanıcıları Uyardı

Netflix’ten Bird Box’ı Gerçek Hayata Taşıyan Kullanıcılara Uyarı

Netflix’in izlenme rekorları kıran yeni filmi Bird Box, ilginç, ancak bir o kadar da tehlikeli bir challenge’ın başlamasına neden oldu. Bazı sosyal medya kullanıcıları tıpkı filmde olduğu gibi günlük yaşamlarını gözleri bağlı bir şekilde geçirmeye başladı. Dijital yayın devi, meydan okumanın giderek yayılması üzerine kullanıcıları uyarma ihtiyacı hissetti.

Bird Box, milyarlarca insanın bilinmez bir kötülük sebebiyle intihar ederek öldüğü bir dünyada, bir evde mahsur kalmış bir grup insanın hikayesini anlatıyor.

Josh Malerman’ın aynı isimli bir kitabından uyarlanan film, ilk haftasında 45 milyondan fazla kişi tarafından izlenerek, Netflix filmleri tarihindeki en iyi ilk hafta başlangıcına imza atmıştı. 

Sandra Bullock, John Malkovich, Sarah Paulson ve Jacki Weaver gibi isimlerden oluşan oyuncu kadrosu ile dikkatleri üzerine çeken Bird Box, başarısız hikaye ve karakter kurgusu sebebiyle vasatlık seviyesini aşamamıştı. Zaten filmin bu denli popüler olmasının altında Netflix’in pazarlama gücü yatıyor. 

Görünüşe göre film, sosyal medyada yeni bir meydan okumanın doğmasına neden oldu. Kısa zamanda hızla yayılan challenge, tıpkı filmdeki gibi günlük yaşamlarını gözleri bağlı şekilde yaşayan insanlardan oluşuyor, ancak bu durum birçok tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Zira Bird Box Challenge’a katılan insanlar sadece evde değil, caddede veya yolda da gözleri bağlı şekilde dolaşıyorlar. 

 

Kullanıcıların kendilerine zarar verebileceklerinden endişe eden Netflix, resmi Twitter hesabı aracılığıyla bir uyarı mesajı paylaştı.

 

 

Bird Box Challenge’ın hastanede sonlabileceğini söyleyen dijital yayın devi, "Bunu söylemek zorunda kaldığım için üzgünüm, ama Bird Box 'challenge' esnasında kendinize zarar vermeyin. Bunun nasıl başladığını biliyoruz, gelen sevgiye minnettarız ancak 2019'da sonu hastanede biten paylaşımlar görmek istemeyiz" ifadelerini kullandı.