Netflix, Cemal Kaşıkçı Cinayetiyle ilgili İçeriği Yayından Kaldırdı

Netflix, Cemal Kaşıkçı Cinayetiyle ilgili İçeriği Yayından Kaldırdı

Online dizi ve film izleme platformu Netflix, “Patriot Act with Hasan Minhaj” adlı programdaki Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili bir bölümü, Suudi Arabistan Krallığı’nın talebi üzerine platformdan kaldırdı.

Tartışmaların odağındaki “Saudi Arabia” başlıklı bölüm, gazeteci Cemal Kaşıkçı suikastine odaklanıyor. Kaşıkçı, 2 Ekim’de evlilik için gereken bir belgeyi almak üzere gittiği Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda planlı bir şekilde öldürülmüştü.

Söz konusu bölümde ayrıca, Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed bin Salman ve Suudi Arabistan’ın Yemen’deki savaşı da eleştiriliyor. Kraliyet Prensi Salman, Kaşıkçı cinayetinin arkasındaki isim olarak biliniyor.

Patriot Act with Hasan Minh

Güncel siyasi ve kültürel olayları komedi ile birleştiren Amerikalı stand-up’çı Hasan Minhaj, bölümün başında Veliaht Prens Salman için şu sözleri sarf ediyor:

“Yalnızca birkaç ay öncesine kadar Veliaht Prens Bin Salman, Batı tarafından ‘Arap dünyasının reformcusu’ olarak lanse edildi. Fakat Kaşıkçı’nın öldürülmesi, yaratılmak istenen kimliğe zarar verdi. Batı, cinayetin ardından Salman hakkında, ‘Galiba o sandığımız gibi yenilikçi biri değil!’ diye düşünmeye başladı. Aynı anda herhangi bir Müslüman’a sorarsanız, ‘Hadi ya yeni mi anladınız! Onun veliaht prens olduğu ülke Suudi Arabistan!’ derdi”

Minhaj ayrıca, Uber ve SoftBank gibi küresel teknoloji şirketlere Suudi Krallığı’ndan yatırım almamaları çağrısında da bulundu. 

İngiltere merkezli Financial Times gazetesine konuşan bir Netflix yöneticisi, Suudi Arabistan İletişim ve Bilgi Teknolojileri Komisyonu’nun kendileriyle iletişime geçtiğini belirterek, “Söz konusu içeriğin Suudi Arabistan’ın Siber Suçla Mücadele Yasasını ihlal ettiğine dair geçerli bir yasal istek aldıktan sonra ilgili bölümü platformdan kaldırdık” dedi.

Buna rağmen Netflix’ten kaldırılan bölüm Patriot Act adlı YouTube kanalındaki varlığını hala sürdürüyor.