Netflix, İlk Prodüksiyon Stüdyosuna Kavuşuyor

Netflix, İlk Prodüksiyon Stüdyosuna Kavuşuyor

Popüler dijital yayın platformu Netflix, New Mexico, Albuquerque’de bulunan ABQ Stüdyoları’nı satın alıyor. İlk prodüksiyon stüdyosuna kavuşmak için gün sayan şirket, yeni merkezine 10 yıl içinde yaklaşık 1 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı.

Posta yoluyla DVD satan bir şirketten, bugün Hollywood’un dev stüdyolarına kafa tutan bir medya devine dönüşen Netflix, aksiyon alanını genişletmek adına çok önemli bir girişime daha imza atmak üzere.

California merkezli şirket, 2007 yılında Albuquerque’de açılan ABQ Stüdyoları’nı satın almak için Pacifica Ventures ile masaya oturdu. Müzakerelerde sona gelindiğini açıklayan Netflix, masadan istediğini aldığı takdirde ilk prodüksiyon stüdyosuna sahip olacak. ABQ Stüdyoları, geçmişte Breaking Bad, The Avengers, ve Hugh Jackman’ın canlandırdığı Wolverine karakterinin üçüncü ve son filmi olan Logan gibi ünlü yapımlara ev sahipliği yapmıştı. 

Albuquerque Netflix

Dünya çapında 130 milyon abonesi bulunan Netflix, yeni üretim merkezine önümüzdeki 10 yıllık dönemde 1 milyar dolara yakın yatırım yapacak. En az bin kişiye iş imkanı sağlayacağı açıklanan merkez, Yerel Ekonomik Kalkınma Yasası’ndan (LEDA) 10 milyon dolar ve Albuquerque kentinden 4,5 milyon dolar kaynak sağlayacak.

New Mexico Valisi Susana Martinez, “Netflix, film ve televizyon endüstrisine yeni bir soluk getirdi. Şehrin gelişimine büyük katkıda bulunacak olan Netflix'e hoş geldin demek istiyoruz.”  ifadelerini kullandı.

Netflix’in gelecekteki evi olan ABQ Stüdyoları, şirketin orijinal içerik üretme sürecinde çok daha agresif bir politika izlemesini sağlayacak. 2018’de orijinal dizi ve filmler için 13 milyar dolar kaynak ayıran şirket, Amazon Prime ve sektördeki potansiyel rakibi Disney ile arasındaki farkı açmak istiyor.

Geçtiğimiz yıl Los Angeles’taki yeni genel merkezine taşınan medya devi, Avrupa’daki ilk prodüksiyon stüdyosunu bu yaz İspanya’nın Madrid kentinde kurmuştu.