Netflix, Küresel İnternetin Yüzde 15’ini Tüketiyor!

Netflix, Küresel İnternetin Yüzde 15’ini Tüketiyor!

Birbirinden başarılı yapımlarıyla Hollywood’un dev medya şirketlerine korku salan Netflix, görkemli yolculuğunda önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı. Popüler streaming yayın hizmeti, küresel internet trafiğinde YouTube’u geçerek birinci sıraya yükseldi. 

1998 ile 2005 yılları arasında posta yoluyla DVD kiralayan bir şirketten, bugün dünyanın en büyük medya devlerinden birisi haline gelen Netflix, bünyesinde barındırdığı dizi ve filmlerle çoğu insanın vazgeçilmezi konumunda.

Sinema endüstrisinin dijital dönüşümüne rehberlik eden ABD’li şirket, piyasadaki dinamikleri baştan aşağı değiştirmeye başladı. Netflix’in ayak izlerini takip eden Disney ve Warner Bros. gibi Hollywood devleri, çok yakın bir zamanda  kendi çevrimiçi yayın platformlarını oluşturacaklar. Tabii Netflix’i tahtından etmek sandıklarından zor olabilir.

netflix hollywood

Kanadalı veri analitiği şirketi Sandvine’in araştırmasına göre, küresel çapta 130 milyondan fazla abonesi bulunan Netflix, internet trafiğinin yüzde 15’ini oluşturarak Google’ın popüler video paylaşım platformu YouTube’u geride bıraktı.

Sandvine'in yöneticilerinden Cam Cullen, videonun internet trafiğindeki ağırlığının gelecek dönemde daha da artacağına dikkat çekerek, “Giderek daha fazla yüksek çözünürlüklü içerik üretiliyor ve kullanıcılar giderek daha fazla 4k çözünürlüklü içerik izliyor”  dedi.

Toplam internet kullanımının hemen arkasından ise, yüzde 17 ile web tarayıcıları, yüzde 7,8 ile oyun ve yüzde 5,1 ile de sosyal medya geliyor. 

Rapordaki verilere göre, ABD’de internet kullanımının en yüksek noktaya ulaştığı saatlerde, Netflix’in trafikteki tüketim payı yüzde 40’lara kadar çıkıyor. 

Netflix, her ne kadar genel internet tüketiminde YouTube’un önünde olsa da, Avrupa’daki tüketim verilerine bakıldığında video paylaşım platformunun arkasında olduğu görülüyor. Öte yandan Amazon’un yayın akışı hizmeti Prime’da da önemli bir yükseliş mevcut; ancak Disney ve DC’nin de streaming yayın piyasasına adım atmasının ardından bu rakamlara yeniden göz atmamız gerekebilir.

Netflix gibi dijital yayın platformları hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.