Netflix, Telif Hakkı Davası Açan Satanist Grup ile Anlaştı

Netflix, Davacı Satanistlerle Anlaştı

ABD'li satanist bir grup, The Chilling Adventures of Sabrina'nın bir bölümünde görünen şeytani bir figürün, taptıkları Baphomet adlı heykelden çalındığını iddia ederek, Netflix'e telif hakkı davası açmışlardı. Şirket, satanist grupla anlaşma yoluna giderek, 50 milyon dolarlık davadan kurtuldu.

Satanic Temple adındaki gruptan yapılan açıklamada, Warner Bros. ve Netflix'e karşı açılan davaların dostane bir şekilde çözüldüğü duyuruldu. Grup, davaya konu olan Baphomet adlı heykeldeki özgün detayların, dizideki figürde kullanıldığının Netflix tarafından kabul edildiğini belirtti. İkili arasındaki uzlaşmanın diğer şartları ise imzalanan gizlilik sözleşmesi nedeniyle bilinmiyor.

Satanic Temple netflix

Yapımı 100 bin dolara mal olan Baphomet heykeli

Birçok kişinin telif hakkı iddialarını desteklediğine dikkat çeken grup, Baphomet heykelinin yanı sıra dizideki karakter kurgusundan da şikayet etti. Kabile üyelerinin, masum bir genç cadıyı kötülük yapmaya zorlayan şeytani düşmanlar gibi gösterildiğini söyleyen Satanic Temple, doğaüstü bir şeytana inanmadıklarını, insanlar arasında iyilik, cömertlik ve empatiyi yaymak istediklerini belirtti.

sabrina netflix

The Chilling Adventures of Sabrina dizisindeki şeytani figür

Archie Comics’in en sevilen çizgi roman serilerinden uyarlanan ve 1990'ların sonlarında ABC ve The WB'de yayınlanan Sabrina, uzun bir aranın ardından Netflix uyarlaması ile izleyicilerin karşısına çıkmıştı.

Netflix’in yeni fantastik serisi The Chilling Adventures of Sabrina, yarı cadı yarı ölümlü bir genç kız olan Sabrina Spellman'ın (Kiernan Shipka) maceralarına dayanıyor.