Nice Başarılı Yıllara, Linux 24 Yaşına Bastı

Nice Başarılı Yıllara, Linux 24 Yaşına Bastı

Serbestçe dağıtılabilen, güvenli olduğu için tercih edilen ve UNIX işletim sistemi tabanlı Linux 24 yaşına bastı.

UNIX 70'li yılların ortalarında büyük bilgisayarlar üzerinde çok kullanıcılı bir işletim sistemi olarak geliştirild. Ancak zaman içerisinde hızla benimsendi ve birçok türevi geliştirildi. Bu türevlerden biri de Finlandiyalı bir üniversite öğrencisi olan Linus Torvalds'ın internet üzerinde meraklı birçok yazılımcının katkıları ile geliştirdiği Linux olmuştu. Ancak hikaye bu kadar basit değil. Linux, Andy Tannenbaum tarafından geliştirilmiş olan Minix işletim sistemine dayanan bir işletim sistemi. Linus Torvalds öğrencilikten ayırdığı boş vakitlerinde Minix'ten daha iyi bir işletim sistemi yaratmak düşüncesiyle 1991 Ağustos sonlarında ilk çalışan Linux çekirdeğini oluşturdu. Bundan dolayı da doğum tarihi olarak 25 Ağustos 1991 işaret ediliyor.

Linux başta IBM-PC uyumlu kişisel bilgisayarlar olmak üzere Apple, Sun Sparc işlemcili iş istasyonları, Alpha işlemcili kişisel bilgisayarlar, MIPS, PowerPC, HP PA-RISC ve ARM mimarilerinde çalışabiliyor.

Linux doğrudan TCP/IP desteği ile geldiğinden dolayı, TCP/IP temelli bilgisayar ağlarında hem istemci hem de sunucu olarak yaygın kullanım buldu. Özellikle web sunucularında güvenlik açığı olmaması yüzünden sunucuların üzerine kurulması için tercih edilen bir işletim sistemi oldu.

Günümüzde Linux çekirdeğini kullanan işletim sistemleri büyük bir kitle tarafından genel olarak "Linux" adıyla anılıyorlar. Diğer yandan Özgür Yazılım Vakfı ve çeşitli özgür yazılım toplulukları, bir işletim sistemi olarak Linux'dan bahsederken, GNU araç ve yazılımlarını barındırıyor olması nedeniyle "GNU/Linux" tanımını kullanıyorlar.

Bilmeniz Gereken Temel Linux Komutları

Linux Kullananlar İçin En Temel Uygulamalar

Yerli İşletim Sistemi Pisi Linux 1.2 Hazırlandı ve Yayınlandı

YORUMLAR