Nicolaus Copernicus Kimdir?

Nicolaus Copernicus Kimdir?

Bugün Google'ın arama sayfasına konuk olan ve kendisinin 540. doğum günü için özel olarak Doodle hazırlanan Nicolaus Copernicus kimdir diye merak eden kullanıcılarımızı konuyla ilgili bilgilendirmeye çalışacağız.

Nicolaus Copernicus 1473-1543 tarihleri arasında yaşamış Polonyalı ünlü astronomi bilginlerinden birisidir.

19 Şubat 1473 tarihinde Torun'da (Polonya) dünyaya gelen Kopernik temel eğitimini tamamladıktan sonra 1492 yılında Krakov'daki okuluna devam ederek matematik ve astronomi konularında uzmanlaştı. Eğitimini tamamladıktan sonra 1494 yılında evine dönen Kopernik, başpiskopos olan amcasının etkisinde kalarak dini eğitim almak için İtalya'ya gitti.

Dini eğitim için İtalya'ya gitmiş olması onun hayatını astronomi alanın gerçekten çok etkiledi. Çünkü dini eğitim için gittiği İtalya'da gökbilimci Domenico Noworra ile birlikte çalışma fırsatı buldu. İlerleyen zamanlarda tekrar memleketine dönerek kilisede görev aldı ama uzun sürmedi. Ardından hukuk fakültesi, tıp fakültesi ve tekrar astronomi ile ilgilendi.

Nicolaus Copernicus (Kopernik)'u aslında birçok insan gibi bizler de dünyanın ve gezegenlerin güneş etrafında döndüklerini açıkladığı kuralı ile tanımaktayız. Heliosentrik (güneş merkezli) teori günümüzde Kopernik teorisi olarak adlandırılmaktadır. Yeni astronominin kurucusu olarak kabul edilen Kopernik kilisede din adamı olması, öne sürdüğü sebeplerden yeterince emin olmaması ve diğer karşı karşıya kaldığı zorluklardan dolayı ileri sürdüğü fikirlerin birçoğunu ancak ömrünün son zamanlarında açıklayabilmiştir.

Doktor, papaz ve aynı zamanda astronom olan Kopernik en önemli eseri olan "De revolutionibus orbium coelestium" da heliosentrik teorisini detaylı olarak anlatmıştır ve Yunanlı astronom Batlamyus'un yanlış teorisini dünyaya anlatarak bilime büyük bir hizmette bulunmuştur. Yani evrenin merkezi dünya değildi, Dünya ve diğer gezegenler Güneş'in etrafında dönüyorlardı.

Ubuntu İşletim Sistemli HTC Tablet Geliyor!

YORUMLAR