Nikola Motors, Tesla'ya 2 Milyar Dolarlık Patent Davası Açtı

Nikola, Tesla'ya 2 Milyar Dolarlık Patent Davası Açtı

İsimlerini, dünyadaki bilim ve teknoloji yapısını 'kökünden' değiştiren birçok buluşa imza atan Sırp kökenli Amerikalı mucit Nikola Tesla'dan alan iki şirket, Nikola Motors ve Tesla Motors, 2 milyar dolarlık bir patent davasında karşı karşıya geldi.

Elektrik ve hidrojen yakıtla çalışan kamyonlarıyla bilinen ABD merkezli Nikola Motors, Tesla Semi araçlarında kendi tasarımlarının kullanıldığını iddia ederek, Elon Musk'ın kurucusu olduğu Tesla Motors'a 2 milyar dolar tazminat istemiyle dava açtı.

Tesla Motors, geçtiğimiz yıl Tesla Semi adını verdiği elektrikli kamyonunu tanıtmış ve büyük bir ilgi görmüştü. Sadece 5 saniye gibi kısa bir sürede 100 kilometre hıza ulaşan bu canavar, tam şarj ile 800 kimometreye kadar yol yapabiliyor.

Tesla Semi

Tesla Semi

UPS'ten Walmart'a, Pepsi'den DHL'ye kadar dünyadaki birçok dev kuruluşun sipariş ettiği Semi, 2 milyar dolarlık bir telif davasının ortasında kaldı. Tesla Motors'un ağıt vasıta sınıfındaki en büyük rakiplerinden Nikola Motors, 2016 yılında çıkardıkları tasarımın Semi üzerinde kopyalandığını söylüyor.

Tesla'ya bir ihtarname çeken ve Patent sorunu çözülene dek Semi'nin üretiminin durdurulmasını isteyen şirket, karşı taraftan henüz istediği cevabı alabilmiş değil.

Nikola Two

Nikola Two

Arizona'da görülecek parent davasına konu olan bileşenler arasında Semi'nin aerodinamik gövde, kapı ve ön cam tasarımları bulunuyor. Tesla'nın, elektrikli kamyonu Semi ile piyasayı altüst ettiğini ve şirketlerinin alması gereken yatırımları alamadığını ifade eden Nikola Motors, söz konusu zararların giderilmesi için 2 milyar dolar tazminat istiyor.

Dünyadaki fosil yakıt kullanımını azaltmak adına büyük bir adım olarak gösterilen Tesla Semi, geçtiğimiz Mart ayında ilk teslimatını gerçekleştirmişti. Otomotiv devi, Tesla Semi'nin seri üretimine 2019 yılında başlamayı hedeflerken, ilk teslimatları 2020 yılında gerçekleşmeyi planlıyor.