Nintendo Akıllı Telefon ve Tablet Piyasasına Giriyor

Nintendo Akıllı Telefon ve Tablet Piyasasına Giriyor

Dünya'nın en eski oyun şirketlerinden biri olan Nintendo, Japonya'da online oyunlarıyla bilinen DeNA ile birlikte çalışmaya başladığını bildirdi. Mobil platformlar için bir araya gelen iki şirket büyük bir ihtimalle Nintendo markası olan oyunları ilk kez geniş çaplı platformlara yayacak.

Senelerdir mobil ürünlere kesin bir çizgi çizen Nintendo baskılara dayanamayıp şirket politikasında ciddi değişikliklere yol açtı. DeNa ile bir araya gelen Kyoto kökenli şirket bu atılımıyla var olan oyun dünyasını bu mecralara taşımak istediğini ve mobil platformlara özel oyunların bizi beklemediğini belirtmek istedi.

Mobil oyun piyasasının fırtına gibi büyümesiyle birlikte Nintendo ile kez bu zeminin içerisinde yer alan ürünleri alıcılarına sunacak. Yine de, önümüzde çıkacak olan çalışmaların hiçbirinin Android ve iOS cihazlarına port edilmesi planlanmıyor.

Bunun haricinde, Wii U veya 3DS sahibi olmayan mobil kullanıcılar yeni orjinal oyunlarla akıllı telefon piyasasına yönelik hazırlanmış çalışmalara adım atabilecek. Bu farklı oyunların dokunmatik ekran kontrollerine göre optimize olacağı ve konsollara uyarlanmayacağı düşünülüyor. Asıl düşündüren konu ise kalitesinden şüphe getirmeyen konsol oyunlarıyla kıyaslandığında mobil oyunların vereceği memnuniyet olacaktır.

Japonya'nın en büyük mobil oyun platformlarından Mobage'e sahip olan DeNa, Nintendo'nun geçiş aşaması için büyük bir adım olacaktır. Mobage senelerdir büyüyen ve güçlenen bir oyun departmanı olarak dikkat çekiyor. Son oyunlarından biri olan MARVEL War of Heroes, 10 milyondan fazla oyuncu tarafından indirildi.


Nintendo ile DeNA Birlikteliği Herkese Kazanç Sağlayabilir

Öncelikle, Nintendo'nun mobil piyasaya adım atmış olması burada bulunan oyunlara ciddi bir prestij kazandırabilir ve tüketiciler çerezlik oyunlardan sonra daha kompleks oyunlara yaklaşabilirler. Öte yandan kendi konsollarını da yeterince satamayan Nintendo, mobil kullanıcılara Wii U ile 3DS almadıkları için neleri kaçırdıklarını hatırlatmak isteyecektir. Dolayısıyla bu anlaşmanın hem reklam boyutu hem de ekonomik değeri büyük bir patlama yaratabilecek güce sahip.

Amerika'da kapanacağını bildiren Club Nintendo sonrası şirket DeNa ile birlikte yeni bir üyelik sistemi yaratmak istiyor. Bu sistemin içerisinde mobil cihazlarla birlikte PC kullanıcıları da dahil olacak. 2015 sonbaharına yetiştirilmeye çalışılan hizmet hakkında daha fazla detay henüz açıklanmadı.

Nintendo Yeni Konsol Üzerinde Çalışıyor

YORUMLAR