Nintendo Neden Android Yerine iPhone'u Seçti?

Nintendo Neden Android Yerine iPhone'u Seçti?

Nintendo, iPhone 7'nin tanıtım etkinliğinde akıllı telefonun işletim sistemiyle uyumlu olan ve tek elle oynanması için özelleştirilmiş, ardından Super Mario Run oyununu geliştirdiğini açıklamıştı.

Apple'ın bu sene düzenlediği iPhone 7 etkinliğinde görmeyi hiç beklemediğimiz biri, Nintendo'dan Shigeru Miyamoto sahneye çıktı. Miyamoto etkinlikte iOS için geliştirilen "Super Mario Run" isimli yeni Mario oyununu tanıttı. Miyamoto'nun etkinliğe konuşmacı olarak katılması ve Nintendo'nun iOS için böyle bir oyun geliştirmesi, Apple'ın bir süre önce Nintendo ile masaya oturduğu anlamına geliyordu. Peki ama Nintendo neden mobil oyununu yayımlamak yerine iPhone'u seçti? Neden daha fazla kullanıcıya sahip olan Android ile anlaşmadı? Shigeru Miyamoto, bu sorunun cevabını Yahoo Finance ile yaptığı bir röportajda verdi.

Shigeru Miyamoto'nun söylediğine göre Nintendo ilk defa mobil cihazlara özel bir Mario oyunu yaptığı için iPhone'u seçti. iPhone'un Android'e göre daha az kişi tarafından kullanılıyor olması, Nintendo için bu kitleyi yeni mobil oyununu denemek adına mükemmel kılıyordu. Ayrıca iPhone için mobil oyun geliştirmenin daha zahmetsiz olması da Nintendo geliştiricilerinin işini kolaylaştırıyordu.

Bu açıklamalara bakarak ilerleyen tarihlerde Super Mario Run'ın Android'e geleceğini de düşünebiliriz.

iPhone 7'den Önce Super Mario Run, iWork ve Pokemon Go Tanıtıldı

YORUMLAR