Nintendo, Super Mario Run'dan Beklediği Geliri Elde Edemedi

Super Mario Run

Nintendo’nun mobil platformlar için çıkardığı ilk oyun Super Mario Run, iOS için yaptığı çıkışın ardından inanılmaz bir popülariteye ulamıştı. Nintendo, bugün yaptığı açıklamayla oyunun 200 milyondan fazla indirilmesine rağmen istenilen geliri getirmediğini belirtti.

Pokemon GO ile birlikte dolaylı da olsa mobil platformlara adım atan Nintendo, elde ettiği devasa gelirlerin ardından sürpriz bir şekilde Super Mario Run isimli mobil oyununu duyurmuştu. Duyurunun üzerinden çok geçmeden, öncelikli olarak iOS için piyasaya sürülen oyun, ardından da Android için çıkmıştı. Birkaç bölümü ücretsiz olarak oynanabilen, bütün bölümleri açmak için ise 9.99 dolar ödemeniz gereken Mario oyunu, çıktığı ilk günlerde indirilme rekorlarını da alt üst etmişti.

Halka açık bir şirket olması münasebetiyle dönem dönem finansal durumuna dair açıklamalar yapan Nintendo, düzenlediği resmi basın toplantısıyla son çeyreğe dair verilerini paylaştı. Toplantı sırasında Super Mario Run’a da değinen Nintendo yöneticileri, oyunun toplamda 200 milyondan fazla indirildiğini ve indirmelerin yüzde doksanının Japonya dışından gerçekleştirildiğini kaydettiler. Böylesine devasa bir indirme rakamına rağmen Super Mario Run’ın “kabul edilebilir bir gelir” getirmediğinden yakınan yetkililer, oyunun ne kadar kazandırdığına dair herhangi bir açıklamaysa yapmadılar.