Nintendo Wii U 8 Aralık'ta Japonya'da

Nintendo Wii U 8 Aralık'ta Japonya'da

Nintendo’nun yeni oyun konsolu Wii U, 8 Aralık’ta Japonya’da 26.250 ¥ (yaklaşık 337 $) fiyat etiketiyle, iki farklı formda satışa sunulacak. Amerika'daki satış tarihi ise 18 Kasım.

Önceden kaydedilmiş bir videonun internete yayınlanmasıyla Nintendo başkanı Satoru Iwata, cihazın 8 GB’lık entegre hafızaya sahip “temel” beyaz sürümünün 26.250 ¥’den satılacağını bildirdi. “Premium” adıyla satışa sunulacak olan siyah sürümün fiyatı ise 31.500 ¥, yani 405 $ olacak. Siyah konsolda 32 GB’lık hafıza, sistem standı, GamePad (oyunkolu) şarj istasyonu gibi teferruatlar da bulunacak.

Premium sistemi satın alan kullanıcılar, ayrıca Nintendo Network Premium’a erişim kazanıp, sistemleri için yaptıkları dijital alışverişlerde indirim kazanacaklar.

Sunum sırasında Iwata, sistemin 1 GB’lık bir “oyun belleğine” ve 1 GB’lık da sistem belleğine sahip olacağını söyledi (2 GB’lık RAM’e sahip bir bilgisayar gibi düşünebiliriz). Özel optik disklerde saklanacak oyunları boyutu ise 25 GB’a kadar çıkabiliyor, okunma hızı değeri ise saniyede 22.5 MB. Sistem en fazla 75 watt elektrik tüketecek. Ortalama tüketim ise 40 watt dolayında.

Wii U’nun kutusundan çıkacak olan şeyler ise sistemin aslı, dokunmatik ekranlı bir GamePad ve bir HDMI kablosu.

Oyunlarda kullanmak isteyebileceğiniz fazladan bir GamePad’in fiyatı ise 13.440 ¥, yani 172 $. Yedek GamePad’lerin kutusundan bir AC adaptör çıktığını da unutmayalım. Xbox 360’ın oyunkoluna benzeyen oyunkollarının fiyatı ise 64 $ (5.040 ¥). Bu fiyatlar elbette Japonya piyasası için geçerli, ancak diğer ülkelerdeki fiyat konusunda en azından bir fikir verme konusunda yardımcı olacağını düşünüyoruz.

8 Aralık’ta sistem ile birlikte çıkacak ilk oyunlar New Super Mario Bros. U (76 $) ve NintendoLand (63 $). Aynı tarihte çıkacak olan başka bir oyun ise şimdilik duyrulmadı.

Iwata, sunumda Virtual Console ve WiiWare içeriklerinin Wii U’ya transfer edebileceğini vurgularken, GamePad’in ekranının TV meşgul iken oyunu gösterebildiğini, oyun oynanırken de başka işler yapabildiğine değindi.

YORUMLAR