Nissan, Renault ve Microsoft Bağlantılı Sürücüsüz Araba Üretecek

Nissan, Renault ve  Microsoft  Bağlantılı Sürücüsüz Araba Üretecek

Bağlantılı arabalar hızla benimsenen bir teknoloji olmaya başladı. Renault ve Nissan, Microsoft ortaklığı ile hem sürçüşüz hem de bağlantılı arabalar üreterek bu kulvarda yeni bir yola sapıyor.

2106 Nisan ayında Toyota ve Microsoft 5 yıl önce yaptıkları internete bağlı araçlar projesini yeni otomobiller üretmek adına uzatmışlardı. Ancak bağlantılı arabalar konusunda Renault ve Nissan’da Microsoft’u seçmekten geri durmadı. Üstelik bu arabaların sürçüşüz olacaklarını da söyleyerek el artırdı. Renault, Nissan ve Microsoft Azure bulut altyapısını kullanarak birbirlerini görecekler. Renault ve Nissan sürücüsüz bağlantılı arabalarının ilk örneğini 2020 yılında trafiğe çıkarmayı düşünüyorlar.

Connected Cars ya da Türkçe olarak bağlantılı arabalar olarak da bilinen proje asla basit bir proje değil. Bu teknolojik yapı, yolda seyreden tüm araçların birbirlerini görebilmeleri ve algılayabilmelerini sağlayacak, sürücü ve sürüş güvenliğini maksimuma çıkarabilecek önemli bir atılım olarak geleceğin dünyası için önem arz ediyor.

Bağlantılı arabalar nedir?

Trafik akışı üzerinde birbiriyle iletişim halinde bulunabilen tüm araçların navigasyonlarını birbirleriyle paylaşabiliyor olmalarına “bağlantılı arabalar” deniyor.  Bu da araçların asla birbirlerinin yoluna çıkmayacakları ve çarpışmayacakları anlamına geliyor.

Trafik ışıklarını ve yaya geçitlerini daha önceden görebilmek, benzin istasyonları ile iletişimde bulunabilmek, acil yardım çağrıları alıp gönderebilmek de bağlantılı arabaların yapabileceği bazı detaylar.

Ford'un Sync 3 Bağlantılı Arabalar Platformuna Escape ve Fiesta Katılıyor

Bağlantılı Arabalar Yollara Çıkmaya Hazırlanıyor

YORUMLAR