No Man's Sky 18 Kentilyon Kere Patent İhlali Yapmış

No Man's Sky 18 Kentilyon Kere Patent İhlali Yapmış

Yaz aylarının en çok beklenilen oyunlarının başında gelen No Man's Sky, geçtiğimiz günlerde içinde barındıracağı 18 kentilyon gezegen ile gündeme gelmişti. Bu gezegenlerin rastgele yaratılmasına olanak veren formülün ise patent ihlaline sebebiyet verdiği söylendi.

No Man's Sky, evrenin derinliklerinde geçecek bir yolculuk oyunu. Oyuncular koskoca bir evrende, bir uzay gemisi ile rastgele bir yerden başlayacaklar ve sayısı 18 kentilyonu bulacak, farklı gezegenlere seyahat edecekler. Evrenin tam merkezini bulmaya çalıştıkları bu oyun boyunca ise hepsinin kendisine has olduğu iddia edilen bu gezegenler, oyunun temel mekaniği konumun olacaklar. 

Oyunun yapımcısı Hello Games'in daha önce yaptığı açıklamara göre 18 kentilyonun hepsi birbirinden farklı olacak ve başka hayat formlarına ev sahipliği yapacak. Böylesine fazla sayının tutturulmasını ve hepsinin benzersiz olmasını sağlayan formülün ise Hollandalı bilimadamı John Gielis tarafından patenti alınan, "Superformula" isimli bir matematik denklimi olduğu ortaya çıktı. 

No Man's Sky Ne Zaman Çıkacak?

No Man's Sky'ın yönetmeni olan Sean Murray, aylar önce verdiği bir röportajda oyundaki çeşitliliği yaratmak için botanik bilimi ile uğraşan John Gielis'in formülünü kullandıklarını söylemişti. Gielis'in şirketi Genicap ise Superformula'nın kullanımı dolayısıyla No Man's Sky'ın çıkışını durdurmak ya da Hello Games'e dava açmak gibi bir amaçlarının olmadığını, sadece bunun gün yüzüne çıkmasını istediklerini belirtti. 

Hello Games'in Superformula'yı kullanmasından ve ortaya çıkardıkları şeyden gurur duyduklarını söyleyen Genicap yetkilileri, böyle bir durumun tam olarak gerçekleşip gerçekleşmediğini yapımcı stüdyo ile konuşacaklarını ve ardından masaya oturacaklarını söylediler. Bu konuşmanın ardından nasıl bir karar alınacağı ise şimdilik bilinmiyor. No Man's Sky 9 Apustos'ta ABD'de, 10 Ağustos'ta da Avrupa'da piyasaya çıkacak.

No Man's Sky Sizi 18 Kentilyon Gezegene Davet Ediyor

No Man's Sky'ın Geliştirme Aşaması Tamamlandı

YORUMLAR