Nokia 1100'ün Satış Rekorunu Ne iPhone Ne De Android Telefonlar Kıramıyor

Nokia 1100'ün Satış Rekorunu Ne iPhone Ne De Android Telefonlar Kıramıyor

Hemen hemen herkesin mutlaka eline aldığı ya da bir tanıdığında görmüş olduğu Nokia'nın efsane telefonlarından 1100'ün satış rekoru bugünlerde hala kırılamıyor. Eski zamanlarda çok daha az cep telefonu modeli olmasının avantajı ile oldukça fazla sayıda satılan Nokia 1100, özellikle kendi zamanında sunmuş olduğu led ışık ile kullanıcıların beğenisini kazanmıştı. Işığı dışında oldukça sade ve minik bir telefon olan 1100 telefon satışları listesinin zirvesini bırakmıyor.

Geçtiğimiz günlerde iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerini tanıtarak piyasaya sunan Apple, hafta sonunda yapılan 13 milyon adet satışa rağmen Nokia 1100'ün rekorunu geçemiyor. Apple bugüne kadar bir hafta sonunda sattığı en yüksek rakama ulaşarak rekor kırmasına rağmen toplamda çok daha büyük rakamlara ulaşamadan önce yeni iPhone modelleri geldiği için rakamlar bir yerde tıkanıp kalıyor.

Android tarafında ise çok fazla firma ve dolayısıyla akıllı telefon modelinin yer alması, Nokia 1100'ün satış rekorunu geçmenin imkansız olmasına yetiyor. Şu an piyasada bulunan Android akıllı telefonların listesini çıkarmaya kalksak sanırım liste oldukça uzun olur. Bu nedenle hiç biri aralarından sıyrılarak yüz milyonlarca satılmıyor. Fakat Samsung'un bu konuda ciddi rakamlara ulaştığını söyleyebilirim.

2003 yılında Nokia tarafından piyasaya sunulan 1100, toplamda yaklaşık olarak 250 milyon adet satıldı. Çıkışından 2 yıl sonra bir elişmiş modeli olan 1110'u da piyasaya süren Nokia, zamanında oldukça büyük işler başardı fakat devir artık akıllı telefon devri ve eski zamanlarda olduğu gibi yeni cihazların çıkış aralıkları malesef uzun değil, aksine çok kısa.

Her zaman bir üst modeli isteyen ve çıktığında satın alan kullanıcılar firmaların tam da istediği gibi davranırken, ben art arda çıkarılan modeller arasında çok uçuk farklar göremiyorum. Elbette donanım olarak farklar bulunuyor fakat yakın zamanda çıkarılan bir akıllı telefon sahibiyseniz günlük olarak yaptığınız pek çok şey için sahip olduğunuz telefon yetelridir diye düünüyorum. Aksi durumlarda yenisini almak tabi ki en ideal çözüm.

Ne Android akıllı telefonlar ne de iPhone tarafından geride bırakılamayan Nokia 1100'ün satış rekoru sizce ne kadar daha onda kalır?

YORUMLAR