Nokia, Amerikan Şirketi Satın Aldı

Son zamanlarda pek çok olumsuz eleştiriyle karşı karşıya kalan Nokia, ABD'li IoT yazılım geliştiricisi SpaceTime Insight'ı satın aldı. Bu satın alım hakkında detay paylaşmayan telefon üreticisinin, yazılım alanında ilerlemek istediği gözlemlendi.

Son bir yıl içerisinde özellikle ABD'de bir hayli popüler hale gelen ve projeleriyle alkış alan SpaceTime, şirketlerin cihazlarını ve varlıklarını korumalarına yardımcı olan endüstriyel bir IoT yazılım analiz platformu. Yani yazılım alanında gelecek vadeden SpaceTime'ın satın alındığı, Nokia şirket Başkanı Bhaskar Gorti tarafından açıklandı.

2008 yılında kurulan SpaceTime, bu kısa süre içerisinde 50 milyon dolar kar etmeyi başardı. San Mateo merkezli şirketin Nokia'yla iş birliği yaparak ulaşım, enerji ve imalat gibi sektörlerde boy göstermesi bekleniyor. Ayrıca Nokia tarafından ABD'li şirkete 18-24 aylık bir süre tanınıyorken, Nokia'nın son zamanlarda yaptığı satın alımların gözden kaçmadığını da belirtmek gerekiyor.

Klasik bir üretici konumundan farklı teknolojik alanlara yönelen Nokia, SpaceTime'ın satın alınması hakkında ise "Nokia Yazılımına SpaceTime eklenmesi stratejimizde ileriye doğru güçlü bir adımdır ve giderek daha bağlantılı bir dünyanın taleplerini karşılamak için yeni bir akıllı çözümler sınıfı sunmamıza yardımcı olacaktır" şeklinde bir açıklama yaptı. Diğer teknoloji şirketlerine yazılım satmayı hedefleyen Nokia, SpaceTime CEO'su Rob Schilling'i kendi kadrosuna kattığını da belirtmek gerekiyor.