Nokia Finlandiya'daki Merkez Ofisini Satıyor

Nokia Finlandiya'daki Merkez Ofisini Satıyor

Finlandiya’nın en büyük şirketi olan Nokia tek başına ülke ekonomisine yıllarca büyük katkılar gerçekleştirdi ancak akıllı telefonların çıkışıyla birlikte sektörde yer alan değişime ayak uydurmakta zorlanan şirket Microsoft ile işbirliği gerçekleştirerek ilk Windows Phone 8 işletim sistemli akıllı telefonu Lumia 920’yi piyasaya sürse de finansal sıkıntılardan henüz kurtulamamış gibi görünüyor.

Maddi sıkıntılarla hala boğuşmakta sıkıntı çeken Nokia şirketin Finlandiya’nın Espoo şehrinde yer alan merkez ofisini 222 milyon dolara yazılım danışmanlık şirketi Exillion’a satmaya karar verdi. Merkez ofisini daha az masraflı bir noktaya taşımayı planlayan Nokia’nın bu kararı hakkında şimdilik çok fazla detay belli değil.

Şirketin Finans Yöneticisi Timo Ihamuotila şirketim masraflarını kısmak ve temel olmayan aktivitelere yapılan ödemeleri azaltmak için bu yöntemi seçtiklerini ancak uzun vadede Espoo şehrinde kalmaya devam edeceklerini belirtti.

Gayrimenkul ve mülk sahipliğinin Nokia’nın temel işi olmadığından bahsede Ihamuotila bu tip fırsatlar yakaladıklarında temel olmayan bu finansal yüklerden kurtulacaklarını açıkladı. Satışın 2012 yılı bitmeden tamamlanması bekleniyor.

Bildiğiniz gibi şirket sadece 2012 yılında 10.000 çalışanının işine son vererek 2013 yılında 1.6 milyar dolar kar edeceğini açıklamıştı. 2012 3. Çeyrekte 576 milyon dolar zarar açıklayan Nokia’nın satışları da bir önceki seneye göre düşüş göstermişti.

YORUMLAR