Nokia’nın Yeni Amiral Gemileri Hakkında Detaylar Gelmeye Başladı

Nokia Yeni Amiral Gemileri

HMD Global tarafından satın alındığı 2016 yılından bu yana yükselişe geçen fenomen Nokia markası, bu yıl içerisinde iki yeni akıllı telefon modelini daha tanıtmaya hazırlanıyor. HDM Global, bu yılki MWC (Mobil Dünya Kongresi) 2018’de Nokia 7 Plus, Nokia 6 (2018), Nokia 8 Sirocco, Nokia 8110 ve Nokia 1 telefonlarının tanıtımlarını gerçekleştirmişti. Gelen bilgilere göre, şirketin bir sonraki hedefi ise üst segment telefonları Nokia 8 Pro ve Nokia 9’u tanıtmak.

Nokia Power User web sitesinin haberine göre, Nokia 8 Pro ve Nokia 9 olarak adlandırılan şirketin yeni amiral gemileri, Qualcomm’un Snapdragon 845 işlemcisine sahip olacaklar. Nokia 8 Pro’nun 5,5 inç, Nokia 9’un ise 5,7 inç ekrana sahip olacağı iddia edilirken, Nokia 8’in ön ve arka yüzünde çift cam kullanılacağı, Nokia 9’un ise ön ve arka yüzünde 3D özellikli cam kullanılacağı söyleniyor. Her iki telefonun ön yüzünde de ekran içi parmak izi sensörünün yer alacağı tahmin ediliyor.

Nokia Yeni Amiral Gemileri 2

Nokia 9’un çok daha üstün özelliklere sahip olacağı belirtilirken, özellikle de beş kameralı yapısıyla fark yaratacağı iddia ediliyor. Daha önceki modellerde olduğu gibi yine Zeiss imzasını taşıması beklenen beş kameranın, her biri farklı yapılandırılmış ayrı sensörleri sayesinde, telefonun çok daha fazla ve daha net bir yakınlaştırma (zoom) yapabileceği söyleniyor. Her iki cihazın da Google’ın en son Android sürümü olan Android 8 Oreo işletim sistemine sahip olacağı söyleniyor ve yakında gelmesi beklenen Android 9 sürümüne de yükseltilebilir özellikte olması bekleniyor.

Nokia 9’un fiyatına dair henüz net bir bilgi bulunmasa da telefonun fiyatının Samsung Galaxy S9 ile aynı seviyede olacağı söylentileri bir hayli fazla. Galaxy S9’un Türkiye’deki başlangıç fiyatının 4.599 TL olduğunu göz önüne alındığında, Nokia’nın bu üst düzey yeni amiral gemisini satmakta ne kadar başarılı olabileceği konusu şimdiden en çok merak edilenler arasında. Nokia 8 Pro’nun ise Nokia 9’a göre daha uygun bir fiyattan satışa sunulacağı söyleniyor. Nokia 8 Pro’nun bu yılın ağustos ayı civarında, Nokia 9’un ise eylül ayı civarında tanıtılması bekleniyor.

YORUMLAR