Nokia, Piyasada İsmini Korumaya Çalışıyor

Nokia, Piyasada İsmini Korumaya Çalışıyor

Nokia, akıllı telefon haklarını Microsoft'a satsa da hala en büyük cevherlerinden biri olan marka adına tutunmuş durumda. Finli şirket hala teknolojisi ve marka portfolyolarıyla birlikte diğer şirketlerin lisanslarından kar ederek, 3.2 milyar dolara dünyanın 98. en değerli marka olma özelliğini koruyor.

Nokia Technologies başkanı Ramzi Haidamus, firmanın marka adını herhangi bir telefon ürünü olmayan firmaya verebilmek konusunda özgür olduğunu geçtiğimiz bir sunumda katılımcılarla paylaştı. Nokia'nın markası potansiyel firmalarla ilgili olduğu sürece Haidamus, ürünün Nokia tarafından yapıldığını ön plana çıkaracak bir özelliği olmasının yeterli olduğunu söyledi. Birlikte çalışılacak potansiyel firmalar hakkında bir detay ise paylaşmadı.

Microsoft'la anlaşmasıyla birlikte Nokia firmasının, bu markayı taşıyacak herhangi bir telefon firmasından 10 sene boyunca yaralanamayacağı biliniyor. Ancak özellikle bu dönem içerisinde Microsoft'un da Nokia ile yollarını ayırmasıyla birlikte 2016'da Nokia'nın sözleşmesi bitiyor ve markayı tekrar herhangi bir telefon üreticisiyle birlikte görebileceğiz gibi görünüyor. Bu süre zarfında Microsoft hala 10 seneye dahil olarak Nokia ismini herhangi bir markada bulundurmasını engelliyor. Buna örnek olarak en son çıkan Microsoft Lumia 535'i örnek verebiliriz. Nokia sözleşmesi sona erdiği zaman pazara yine doğrudan girmeyi düşünmüyor. Onun yerine markayı üçüncü parti bir akıllı telefon şirketiyle lisanslayarak en iyi şekilde kullanmayı düşünüyor.

Haidamus ayrıca Nokia isminin değerine özellikle dikkat çekerek bunun üzerinde çeşitli çalışmaların düzenleneceğini söyledi. Eğer işler düzgün giderse belki de Microsoft, Nokia ismini kaybederek şimdiye kadar yaptığı en büyük hatalardan birini gerçekleştirmiş olacak.

Aksiyon Türü Video Oyunlar Bizleri Daha Akıllı Yapıyor

Kampanyamıza Katılın, Tam Sürüm Minecraft Kazanın!

YORUMLAR