Nokia, Süper Hızlı 5G'yi Test Etmeye Hazırlanıyor

Nokia, Süper Hızlı 5G'yi Test Etmeye Hazırlanıyor

Yılların tecrübesini üzerinde barındıran Nokia, Windows Phone'lu telefonlarını geliştirmenin yanı sıra veri aktarım konusunda da çalışmalara başladı.

Bildiğiniz üzere şu anda dünyanın bazı gelişmiş ülkelerinde mobil cihazlar için 4G LTE kullanılıyor. Bu teknoloji Türkiye'de kullandığımız 3G'nin çok üstünde bir veri aktarım performansı sunuyor. Biz henüz 4G'yi denemeye fırsat bulamamışken bu veri aktarım hızı iyice arttırılacak. Nokia şirket bünyesinde yeni bir bölüm kurdu ve bu bölümün adını Nokia Networks olarak isimlendirdi. Nokia'nın bu bölümde yüksek hızlı veri aktarım testlerine başlanması bekleniyor.

2020 yılına kadar çalışmaların tamamlanması ve günümüzden 16 yıl sonra 5G'ye geçiş yapılması bekleniyor. Nokia, önümüzdeki yıl Finlandiya'da 5G veri aktarım hız testlerine başlayacak ve bir süre bu teknolojiyi geliştirme halinde kalacak.

5G'nin nimetleri ise oldukça büyük olacak. 2020'de öncelikli olarak kurumsal firmalara dağıtılmaya başlanacak 5G, 20 milisaniyede 500Mbps internet veri aktarım hızına ulaşılabilecek.

Avrupa 5G'ye geçerken ülkemize 4G teknolojisini hala kullanamıyor olmak oldukça üzücü bir durum.

Nokia'nın Haritası Samsung'da Ne Arıyor?

YORUMLAR