Nokia Telefonlar Satış Rakamlarıyla Büyülüyor

Nokia Telefonlar, Satış Rakamlarıyla Büyülüyor

Kısa zamanda yaptığı hamlelerle Nokia markasını yeniden hayata döndüren HMD Global, şirketin marka haklarını satın aldığı Ocak 2017’den bu yana 70 milyon Nokia akıllı telefon sattığını açıkladı.

Nokia kadar marka bilinirliği olmayan HMD Global, henüz iki yaşında bir şirket olmasına rağmen Avrupa’nın en değerli beş şirketinden bir tanesi haline geldi.

Geçtiğimiz yılın başında ilk Nokia markalı akıllı telefonu olan Nokia 6’yı piyasaya süren Finli şirket, paylaştığı rakamlarla etkileyici büyümesini gözler önüne seriyor. Halihazırda 1 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine sahip olan HMD Global, Ocak 2017’den bu yana tam 70 milyon telefon sattığını açıkladı.

Şirket, Nokia cihazlarını satın alan müşterilerin çoğunun 35 yaş üstü erkekler olduğunu ve bu kullanıcıların HMD Global’in markayı devralmadan önce de Nokia akıllı telefonları tercih ettiklerini belirtti. 

Orta segmentte konumlanan Nokia 6.1’in dünya genelinde en çok satan model olduğunu paylaşan şirket, Nokia 7 Plus ve Nokia 3.1 modellerinin de pazarda oldukça iyi bir performans gösterdiğini söyledi. Öte yandan Nokia 8 Sirocco gibi amiral gemisi modelleri ise beklenen satış rakamlarına ulaşamadı. 

HMD Global, yakın zaman sonra yeni amiral gemisi Nokia 9’u lanse edecek, ancak cihazın 2019 yılından önce piyasaya çıkması beklenmiyor. 

Nokia 8 Sirocco Ön İnceleme