Nokia'nın Microsoft'tan Sonraki İlk Cihazı, Yepyeni Tablet: N1

Nokia'nın Microsoft'tan Sonraki İlk Cihazı, Yepyeni Tablet: N1

Nokia yedi ay süren Microsoft beraberliğinin ardından toplamda firmaya 7.2 milyar dolar kazandıran partnerlik sürecinden çıktı ve mobil sektöre tekrar, bu sefer sadece kendi adıyla girişini piyasaya sürdüğü yeni tabletiyle beraber duyurdu. N1 Android tabletin bugün duyurulmasıyla beraber Nokia dün sizlere haberini sunduğumuz marka işlerini halletmiş gibi görünüyor.

Apple'ın iPad mini tasarımına benzer şekilde göze çarpan Nokia N1, iPad Mini ile aynı 7.9-inçlik ekran boyutu hatta aynı 2048 x 1536'lık ekran çözünürlüğüyle dikkat çekiyor. Tasarımda kullanılan malzeme dahi iPad Mini'ye benzer şekilde kullanılan özelliklerden sadece bir tanesi. Kamera, butonlar ve kulaklık girişi dahil aklınıza gelebilecek ve ilk başta göze çarpan çoğu tasarım özelliği iPad Mini'nin Android versiyonu gibi görünüyor. Tabletin hoparlör çıkışları, Lightning şarj girişine benzeyen USB girişi gibi temel faktörlerin hepsi adeta Apple'ın iPad Mini düşüncesinin nasıl bir adım daha ileri taşınabileceği üzerine düşünülmüş gibi.

Nokia'nın N1 tabletinin ekranı tamamen aydınlatılmış olarak iPad Mini 3'ten daha ince ve daha hafif bir tutum sergiliyor. 6.9mm inceliğinde ve 318 gram ağırlığında olan tablette Nokia özellikle kameranın da tasarımla aynı şekilde köşeye oturtulup herhangi bir pürüz oluşturmadığını belirtiyor. Kamera lenslerinin herhangi bir çıkıntı yaratmaması, son dönemlerde Apple'ın cihazları için tartışılan konulardan dolayı özellikle üzerinde durulmuş bir detaya benziyor.

Çok ilginçtir ki Nokia N1'in resmi web sitesi bile Apple.com'a çok benzerlik gösteriyor. İki siteyi de inceleyerek aradaki benzerliği rahatlıkla görebilirsiniz.

Nokia N1'in teknik özelliklerine devam edecek olursak Android tablet 2.4 GHz quad-core Intel Atom Z3580 işlemci, 2GB RAM ve 32 GB depolama alanıyla güçlendirilmiş. Tabletin arka tarafında 8 megapiksellik kamerası bulunurken ön tarafta da aynı kameranın 5 megapiksel versiyonu bulunuyor. Nokia N1 işletim sistemi olarak tahmin edebileceğiniz üzere Android 5.0 Lollipop ile destekleniyor.

Nokia N1'in oluşumunu sağlayan en önemli etkenlerden biri Android 5.0 Lollipop olmuş. Firmanın Android Z Launcher'ı desteklemek adına N1'i piyasaya sürmesi üzerine işletim sisteminin yapabileceği tüm yeni özellikler tek bir yerde düzenli bir şekilde toparlanarak kullanıcılara yeni yazılım teknolojisinin kullanıcılarına neler sunabileceğini göstermek üzere tasarlanmış.

Daha önceden bahsettiğimiz gibi Nokia markasının üçüncü parti şirketlerle partnerlik anlaşmalarında ilk karşımıza çıkan isim N1'in yapımı için Foxconn olmuş. Endüstriyel tasarımında tablete hayat veren Foxconn firması Nokia ismiyle partnerlik yaparak N1'i üretmişe benziyor. Firmanın dün yaptığı açıklamasıyla beraber piyasada tutunma isteği üzerine bu hamle çok da beklenmedik durmuyor. En azından artık Nokia'nın sadece kendi adı geçtiği yeni bir cihaz, hatta yeni bir tablet var.

Nokia, N1'i ilk olarak Çin'de 250 dolar civarı fiyatlandırmayla piyasaya sürmeyi düşünüyor. Tabletin sunduğu özelliklere göre fiyatı şimdilik çok uygun görünüyor. Tabii daha sonradan N1'in Avrupa ve diğer bölgelere yayılması takdirinde fiyatın nasıl değişeceğinden emin değiliz. Ancak Nokia da cihazı deneme sürüşüne çıkarır gibi lanse edeceğinden belirli bölgelerdeki satış rakamına göre sabit bir fiyat belirleyecektir.

WhatsApp'a Sonunda iPhone 6 Desteği Geldi

Messenger, Facebook İçerisine Geri Dönüyor

YORUMLAR