Nöroteknoloji Sayesinde Artık Onlar da İletişim Kurabiliyor

Nöroteknoloji Sayesinde Artık Onlar da İletişim Kurabiliyor

Kilitli kalma (Locked-in) sendromu olarak bilinen rahatsızlık, hastanın farkında ve uyanık olduğu ama gözler dışında vücudundaki hiçbir istemli kası hareket ettiremediği veya sözle iletişim kuramadığı bir durum. Bazı hastaların bulunduğu evrede, kişiler gözlerini bile hareket ettiremiyor. Bulunan yeni teknolojik yöntemle hiç iletişim kuramayan kilitli kalma sendromlu hastaların iletişimleri artık mümkün.

Beyin sinyallerinin kandaki oksijen seviyesi ve kanın renginde değişimlere yol açtığını keşfeden bilim insanları, kızıl ötesi spektroskopi adlı bu yöntemle beyindeki kanın rengine bakarak kişinin sorulan sorulara ne yönde cevap verdiğini hesaplayabiliyor. Gözlerini dahi hareket ettiremeyen hastalarla yapılan araştırmalarda, hastalara önce cevabından emin oldukları soruları soran ve verdikleri cevapları kontrol eden bilim insanları, ‘evet’ ve ‘hayır’ arasındaki farkı anlayabiliyor. Hastanın verdiği cevaptan emin olmak için aynı soruyu birkaç kere soran bilim adamlarının geliştirdikleri sistemin başarı oranı yüzde 75. Araştırmacılardan Profesör Ujwal Chaudhary BBC'ye yaptığı açıklamasında, hiç iletişim kuramamaktansa 'evet' ve 'hayır' diyerek iletişim kurmak arasındaki farkın devasa olduğunun altını çizdi.

Meğer Kızının Evlenmesini İstemiyormuş

Çalışmanın uygulandığı hastalardan birinin, kızıyla olan iletişimi oldukça şaşırtıcıydı. Evlenme arifesinde olan kız, babasına onay verip vermediğini sordu. Baba, 10 kez sorulan soruya 8 kere ‘hayır’ dedi. Olumsuz cevaba rağmen evlenmeyi seçen kız, babasının neden evlenmelerine karşı olduğunu bilmediğini belirtti. Bu çalışma sayesinde artık durumları hakkında bilgi sahibi olunabilinen hastaların, hallerinden memnun oldukları ortaya çıktı. Wyss Center araştırmacıları sayesinde, günlük aktiviteleri hakkında söz sahibi olan hastaların artık hayatları daha kolay.

Çalışmalarıyla ortaya çıkan sonucu ‘olağanüstü’ olarak tanımlayan Nöroteknoloji uzmanı Profesör John Donoghue, "Kilitli kalma sendromu nedeniyle tüm iletişimi kesilen birinin tekrardan iletişim kurmasını sağlamak, çevrelerindeki dünyayla etkileşim kurabilmeleri için zihinlerini özgürleştirmek demektir." dedi.

Bilim Adamları Açıkladı: Ağrı Kesiciler Tehlike Saçıyor!

Bilim Adamları Lazerle Fareleri Zombiye Dönüştürdüler!

YORUMLAR