Notepad'e 33 Yıl Sonra Gelen Yenilik

Notepad güncelleme

Notepad uygulaması için 33 yıl sonra gelen güncelleme, uygulamanın en önemli eksiklerinden bir tanesini gidermeyi başardı.

Microsoft tarafından yapılan resmi açıklamayla duyurulan güncellemeyle birlikte Notepad’in bütün metin dosyalarını düzgün şekilde açmaya başladığı söylendi.

Notepad 33 yıl güncelleme

Notepad, Windows işletim sistemiyle yaşıt uygulamalardan bir tanesi. İlk olarak Windows 1.0 ile birlikte 1985 yılında kullanıma sunulan metin programı, 33 yıldır büyük bir sorunla hayatına devam ediyor ve Microsoft bir türlü beklenen yeniliği yapmıyordu. Bugün itibarıyla 33 yıllık suskunluğunu bozan teknoloji şirketi, Notepad için önemli bir güncelleme yayınladı.

1985 yılından bu yana Unix, Linux ya da macOS gibi farklı işletim sistemlerinden Windows’a aktarılan metin dosyalarını düzgün şekilde açamayan Notepad’in bugünden itibaren bütün dosyaları düzgün şekilde görüntüleyebileceği söylendi.

Microsoft’un geliştirici blog’unda yayınlanan yazıyla birlikte artık Notepad’in üç farklı kod desteği vermeye başladığı aktarıldı. Bunlardan ilkinin Microsoft tarafından geliştirilen End of Line (EOL) olduğunun altı çizilirken, Carriage Return (CR) ve Line Feed (LF) satır sonlandırma kodlarının da artık desteklenenler arasında olacağı dile getirildi.

Gelen yeni kod desteğiyle birlikte Unix, Linux ve macOS içerisinde oluşturulan metin dosyalarının artık Windows’ta yer alan Notepad uygulamasıyla birlikte sıkıntısız şekilde açılacağını söyleyen Microsoft, kullanıcıların Windows güncellemesiyle durumu çözebilecekleri belirtildi.