Nude Göndermenizi Engelleyen Telefon Piyasaya Sürüldü

nude çekmeyi engelleyen telefon

Son yıllarda üst üste gerçekleşen hack saldırıları ardından, onlarca ünlünün uygunsuz fotoğrafları internette yayınlanmıştı. Skandalların önüne geçmek için harekete geçen Japon telefon üreticisi Tone, nude göndermenizi engelleyen telefon piyasaya sürdü.

Japon telefon üreticisi Tone Mobile, piyasaya sürdüğü düşük fiyatlı telefonlarıyla adından söz ettirmişti. Yaklaşık 200 dolar fiyat etiketiyle yakın zaman önce piyasaya sürülen Tone e20 modeli ise fiyat-performans ürünü olmasıyla değil; kamerasında barındırdığı yeni özellikle konuşulmaya başlandı.

SoraNews 24 isimli internet sitesinin aktardığı detayda, telefonda "akıllı telefon koruması" adı altında çeşitli yenilikler olduğundan bahsedildi. Aslında bu yeni özellik telefon yerine telefonun kullanıcısını korumak adına geliştirilmişti.

çıplak selfie engeli

Çıplak selfie çekmeyi engelleyen sistem nasıl çalışıyor?

Tone Mobile, yeni telefonu Tone e20'nin kamera uygulamasında yaptığı değişiklikle, "uygunsuz" olması muhtemel görüntülerin kayda alınmasını engelleyen bir tür yapay zeka sistemi kullanmaya başladı. Çıplak selfie'ler başta olmak üzere çeşitli uygunsuz görüntüleri daha çekilmeden engelleyen telefon, böylece devasa hack olaylarının önüne daha yaşanmadan geçmek istediğini gösterdi.

Telefon uygunsuz olduğunu düşündüğü bir görüntü ile karşı karşıya geldiğinde, hemen yukarıda gördüğünüz uyarıyı karşınıza çıkıyor. Bu uyarı çıktığında ise kamera uygulaması kullanılamaz hale geliyor ve fotoğraf çekilmesinin önüne geçiyor.

Aslında bu özellik yetişkinleriden ziyade küçük yaştaki kullanıcılara yönelik geliştirilmişti. Smartphone Protection (Akıllı Telefon Koruması), ebeveynlerin çocuklarının telefonlarındaki kontrolünü artırmak üzere tasarlanmıştı.

İstenmeyen fotoğrafı fark eden telelefon, koruma sistemine kayıtlı telefona uyarı mesajı göndermek üzere kodlandı. Kısaca küçük yaştaki telefon kullanıcısı, istenmeyen bir fotoğrafı çekmeyi denediğinde telefon bunu engelliyor ve telefon kullanıcısının ailesine haber veriyordu.

YORUMLAR