Nutella'dan Dünyanın En Saçma Güvenlik Önerisi

Nutella'dan Dünyanın En Saçma Güvenlik Önerisi

Nutella, her ne kadar İtalyan bir çikolata markası olsa da, dünyadaki birçok kişi için tam anlamıyla bir yaşam tarzı. Sabah akşam farketmeden kaşık kaşık yediğimiz Nutella, dünyadaki en kötü güvenlik önerisiyle kullanıcıların Dünya Şifre Günü'nü kutladı. 

ABD'li teknoloji devi Intel tarafından organize edilen ve aralarında Toshiba, Microsoft ve Dell gibi markaların bulunduğu 170'in üzerinde firma tarafından desteklenen Dünya Şifre Günü, her yıl 5 Mayıs'ta kutlanıyor.

Bu özel güne destek veren birçok firma, kullanıcılardan güvenlikleri adına şifrelerini düzenli olarak değiştirmelerini ve yenilemelerini istiyor. Veri hırsızlığının gitgide büyüdüğü dünyamızda çok önemli bir yere sahip olan Dünya Şifre Günü, sanıyorum ki Nutella tarafından yanlış anlaşılmış.

 

 

Ünlü çikolata markası, resmi Twitter hesabından paylaştığı kutlama yazısında, kullanıcıların paralolalarını "Nutella" yapmaları yönünde berbat bir tavsiyede bulundu.

"Bugün Dünya Şifre Günü: kalbinizde bulunan bir kelimeyi seçin. Örneğin "Nutella" gibi!"  ifadelerini kullanan marka, oldukça ilginç bir pazarlama tekniğine imza attı.

Siz siz olun Nutella'nın bu güvenlik tavsiyesine kulak vermeyin. Tabii, özel verilerinizin hackerlar tarafından ele geçirilmesini istemiyorsanız!

Şaka bir yana, İtalyan markanın internet kullanıcılarının güvenliğini sağlama gibi bir amacı yok. Bu özel günü, yalnızca bir dijital pazarlama aracı olarak kullanan Nutella, bu haberi yazdığımızı düşünürsek, istediği şeyi almışa benziyor. Öyle değil mi?

Her 8 Kişiden 1'inin Şifresi Biliniyor

Geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırmada, internetin bilinmeyen sokağı Darkweb'de 41GB boyutunda yaklaşık 250 internet sitesine ait olduğu düşünülen 1 milyar 400 milyon 533 bin 869 kişinin e-posta, şifre ve telefon numarası gibi kişisel bilgilerin yayınlandığı tespit edilmişti.

Siber güvenlik adresi ArkaKapı, 7.6 milyar nüfusa sahip dünyada, yaklaşık her 8 kişiden 1'inin parolasının bilindiğini söylüyor.

Darkweb'de sızdırılan 1.4 milyar e-posta adresinin 1 milyon 112 bin 197'si ise Türkiye'deki kullanıcılara ait.

Kişisel güvenliğinizi sağlamak ve güçlü bir şifreye sahip olmak için yapmanız gerekenleri, Güvenliğiniz için Tüm Verilerinizi Şifreleyin! Nasıl mı? ve Düzenli Olarak Yapmanız Gereken 10 Güvenlik Kontrolü adlı bloglarımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.