Nvidia, Akıllı Arabaların Beyni Olacak Yeni Xavier İşlemcisini Tanıttı

Nvidia, Akıllı Arabaların Beyni Olacak Yeni Xavier İşlemcisini Tanıttı

Oyun dünyasının daha çok ekran kartlarıyla tanıdığı Nvidia otomotiv sektöründe sağlam bir yer elde etmek için çabalıyor. Bu sektörde yapay zeka standartlarını belirlemek için çabalayan firma son olarak GPU Teknoloji Konferansı'nda Xavier adlı SoC, yani çip üzerinde sistem modelini tanıttı.

Nvidia Xavier SoC temel olarak bir bilgisayarın çalışmak için ihtiyaç duyabileceği bütün donanımı içeren bir yapı. Xavier SoC üzerinde ana işlemci ve grafik işlemcisi bir arada bulunuyor. Bir saniye içerisinde sadece 20 Watt güç tüketerek aynı anda 20 trilyon işlemi yürütebilen bu işlemci kendi kendini kullanabilen akıllı arabaların yapay zeka hesaplamalarını yapabilmek için tasarlanmış.

16 nm üretim teknolojisiyle üretilen Nvidia Xavier'ın üzerinde 8 çekirdekli ARM işlemci ve 512 çekirdekli Volta grafik işlemci bulunmakta. Araba üreticileri, tedarikçileri, araştırma kurumları ve farklı girişimler hedeflenerek geliştirilmiş Nvidia Xavier, otomotiv sektöründe kullanılacağı için ISO 26262 fonksiyonel güvenlik standardı ile uyumlu olacak şekilde geliştiriliyor.

Nvidia Xavier'ı yakın zaman içerisinde akıllı arabalarda göremeyeceğiz. Nvidia, Xavier'ın 2017'nin son çeyreğinde dağıtılmaya başlanacağını duyuruyor.

Nvidia GeForce GTX 1060 Mini İncelemesi

YORUMLAR