NVIDIA Artık Hava Tahmini Yapacak!

NVIDIA Artık Hava Tahmini Yapacak!

Çoğu bilgisayar üreticisinin cihazlarında NVIDIA'nın imzası yer alır. Özellikle oyunların açılmasında vazgeçilmeyen bu marka ürettiği grafik işlemcileri ve anakart chipsetleri ile tanınıyor.

Asıl işi grafik olan NVIDIA alanının dışına çıkarak çok riskli bir bilim dalına el atıyor. Hava tahminlerinin yapıldığı meteoroloji biliminde yer almak isteyen dev şirket, İsviçre'nin yetkili bakanlıklarıyla iş birliği yapacak. NVIDIA'nın projedeki asıl konumu ise hava tahminlerine hızlı ve doğru bir şekilde ulaşmaya sağlayacak bilgisayarlar üretmesi.

Tesla K80 işlemciyle çalışacak bu bilgisayarlar dünyada ilk olarak İsviçre'de kullanılacak. NVIDIA'nın benzersiz grafik işlemcileriyle de hava tahminleri haritalara olduğu gibi yansıtılacak. Hava tahminlerinin halka daha bilgilendirici bir şekilde ulaşması için elinden geleni yapacağını söyleyen NVIDIA meteoroloji biliminde yeni bir çağ başlatacak gibi.

NVIDIA'nın geliştireceği bilgisayarlar sayesinde haftanın 5 gününe ait tahmini yağış bilgisi, yağış süresi ve yağış bölgeleri ayrıntılı olarak rapor edilecek. İsviçre bakanlıklarının da bu projeye destekleri kesintisiz devam edecek gibi görünüyor. Hava tahminlerinde NVIDIA ve İsviçre'nin dünya çapında bir ilke imza atacakları ise kesin.

Need for Speed Çıkış Tarihi Ertelendi

Google'dan Super Mario Bros. Jesti 

YORUMLAR