Nvidia, CES 2016'da Otomobillere Yönelik Hazırladığı Yeni Teknolojileri Tanıttı

Nvidia, CES 2016'da Otomobillere Yönelik Hazırladığı Yeni Teknolojileri Tanıttı

Nvidia denildiği zaman akla yalnızca ekran kartları geliyor olsa da durum aslında hiç de öyle değil. Otomobillerin multimedya sistemlerine yönelik grafik çipleri hazırlamaya başlayan firma, otomotiv sektöründe daha da ileriye gitmek istiyor.

Nvidia, bu hafta düzenlenmekte olan "CES 2016" adlı tüketici elektroniği fuarında otomobillere yönelik hazırladığı yeni teknolojileri tanıttı. Firmanın CEO'su Jen-Hsun Huang, tanıtımda "Drive PX2" adlı bir otomobil işlemcisine değindi. Bu işlemciyi başlı başına bir bilgisayar olarak da adlandırabiliriz. Drive PX2, geçtiğimiz yılın otomobil işlemcisi Drive CX'in yeni versiyonu olarak lanse edildi.

CEO, bu işlemcinin 150 adet MacBook Pro gücünde olduğunu açıklarken sunumu dinleyenler kulaklarına inanamadı. Çünkü bu cihaz boyut olarak da oldukça ufak. Hemen hemen bir modem ile eşdeğer boyutta olan cihazda bu kadar yüksek işlem gücünü 12 adet çekirdek sağlıyor. Bu kadar yüksek performanslı bir mini bilgisayarın soğutması da tabii ki sıvı soğutma yöntemiyle gerçekleştiriliyor. Bu mini otomobil bilgisayarının yüksek işlem gücü, eski versiyonuna göre 10 kat daha fazla.

"Bu kadar güçlü bir bilgisayara otomobillerin içerisinde ne gerek var? Multimedya sistemleri için bu kadar güç çok fazla." diyenler için ise Nvidia'nın açıklaması gecikmiyor. Bu mini bilgisayarı günümüzde ilgi odağı haline gelen sürücüsüz otomobiller için hazırladığı belirten Nvidia yetkilileri, bu sürücüsüz otomobillerin yüzlerce sensörü ve kontrolleri bir arada yürütmesi için çok güçlü bir bilgisayara sahip olması gerektiğini vurguluyor. Ayrıca Drive PX2'nin 12 adet kamera, radar ve ultrasonik sensörlerin verilerini işleyebilme yeteneğine sahip olduğu da belirtiliyor.

Drive PX2'yi ilk olarak kullanacak olan Nvidia partneri ise Volvo oluyor. Volvo, yakın zamanda sürücüsüz otomobillerinde bu bilgisayarı kullanıma koyacak. Nvidia'nın Volvo dışındaki diğer partnerlerini ise bilmeyenler için hatırlatalım: Audi, Tesla, Mercedes-Benz, BMW ve Honda.

CEO, tanıtım esnasında Drive PX2 donanımından farklı olarak, Nvidia DriveWorks olarak adlandırılan ve Drive PX2 otomobil işlemcisiyle birlikte çalışacak olan yazılımdan da bahsediyor. Bu yazılım da oldukça önemli çünkü otomobile aktarılan sayısız veriyi işlemeye ve planlamaya yarıyor. Yani DriveWorks, otomobilin gerçek yol koşullarında en doğru kararları vermesini sağlayan bir yazılım oluyor. Nvidia son olarak da DriveNET adlı hazır bir platform hazırladıklarını belirtiyor. Bu platform aslında bir "ağ" yani "network" olarak görev yapıyor.

Tüm CES 2016 Haberleri için Tıklayın

YORUMLAR