Nvidia Çılgın Bir Ekran Projesiyle Karşımıza Çıktı!

Nvidia Çılgın Bir Ekran Projesiyle Karşımıza Çıktı!

GeForce serisi ekran kartlarıyla oyunculara yüksek performanslı oyun donanımları sunan Nvidia donanım ailesine yeni bir üye kazandırmak için yürüttüğü projeyi dünyaya tanıttı. Nvidia bu sefer bize farklı bir teknoloji sunacak. Günümüzde giderek artan bir ilgi görmeye başlayan sanal gerçeklik konsepti de hedef alınarak geliştirilmekte olan bu yeni ekran teknolojisi klasik monitörlerin oyunlar söz konusu olduğunda sahip oldukları dezavantajları ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Bu dezavantajlardan en büyğü ise görüntüdeki gecikme ve bu gecikmeden ötürü kaynaklanan deformasyon ve yırtılma. Nvidia'nın yeni görüntü panelinde ise bu gecikme sıfıra yaklaştırılırken yenileme hızı (refresh rate) çok daha üst seviyelere çıkıyor.

Yeni görüntü paneli 1700hz yenileme hızına sahip

Günümüzde televizyonlar ve monitörler gibi görüntü panelleri standart olarak 60hz değerinde bir yenileme hızı sunuyorlar. Bunun yanında 3 boyutlu gözlük sistemleri kullanan panellerde 120hz'e çıkıldığına tanık olabiliyoruz. Fakat Nvidia'nın geliştirdiği yeni panel tam olarak 1700hz yenileme hızına sahip. Bu da oyunlarda alacağımız kare hızının limitlerinin yukarı çıkması anlamına geliyor.

Nvidia'nın üreteceği yeni panel her 0.58 milisaniyede bir görüntü karesi gösterebiliyor. 90hz yenileme hızına sahip olan HTC Vive ve Oculus Rift gibi sanal gerçeklik sistemlerinde ise 11 milisaniyede bir görüntü karesi gösterilebiliyor. Yani Nvidia'nın ürettiği panel klasik görüntü sistemlerinden onlarca kat hızlı bir şekilde ekrana görüntü aktarabiliyor.

Nvidia'nın yeni paneli ile oyunlarda hızlı bir şekilde kafanızı hareket ettiğinizde ekranda yer alan şeylerin görünümüde titremeler, kaymalar, yırtılmalar olmaması sağlanabilecek. Nvidia bu teknolojiyi şu videoda detaylı bir şekilde anlatarak örnekler sergiliyor:

Prototip aşamasında olan bu teknoloji gelecekte oyun ve sanal gerçeklik deneyiminde bir devrim yaratabilme potansiyeline sahip.

Oyunlarda Kullandığımız Grafik Ayarları Ne İşe Yarar?

YORUMLAR