Nvidia, GTX 970 Sahiplerine Geri Ödeme Yapacak

Nvidia, GTX 970 Sahiplerine Geri Ödeme Yapacak

Hatırlanacağı üzere Nvidia 2014 yılının sonbbahar aylarında GTX 970 ekran kartını piyasaya sürmüştü. Bu kart çıktığı dönemde sunduğu özelliklerle oyuncuları büyülüyordu. Halen de GTX 970 yabana atılacak bir performansa sahip değil ve birçok oyuncunun bilgisayarlarında tercih ettiği ekran kartı halinde.

Nvidia GTX 970 her ne kadar yüksek performansa sahip bir kart olsa da çıkış zamanı ihtişamlı olduğu kadar çalkantılıydı da. Bunun sebebi ise kartın video bellke miktarı hakkındaki karışıklıktı.

GTX 970'in video bellek konusundaki problemi aslında yanlış bir tanıtım ve reklam uygulamasından kaynaklanıyordu. Nvidia bu sorunun nedeni olarak mühendisleri ve iletişim departmanı arasındaki iletişimsizliği gösteriyordu. GTX 970 ilk olarak 4 GB GDDR5 video belleğe sahip olduğu iddia edilerek piyasaya sürülmüştü. Fakat kart çıktıktan sonra yapılan incelemelerde bu miktarın 3.5 GB'lık bir bölümünün GDDR5 olduğu, geri kalan 500 MB'lık bölümün ise daha düşük hızla çalışan bir bellek bölümü olduğu ortaya çıkmıştı.

Bu durum çok büyük sıkıntı yaratacak gibi görünmüyorsa da 3.5 GB'ın üzerindeki bellek miktarını kullanan oyunlarda gerçekten problem olmaya başlıyordu. İşte bu nedenle dünya çapında birçok tüketici Nvidia'ya karşı mahkeme yolunu tutmuştu.

Bu mahkemeler nihayet sonuçlanmaya başladı ve Nvidia davacı olan her tüketiciye 500 MB'lık düşük performanslı bellek bölümü nedeniyle 30 $ geri ödeme yapmayı kabul etti. Bunun yanında Nvidia avukat masrafları olan 1.3 milyon $ gibi rekor miktarda bir ödeme de yapacak.

Tüketicilerin bu geri ödemeyi nasıl tahsil edecekleri hakkında henüz bir açıklama yapılmış değil; fakat çok geçmeden bu işin nasıl gerçekleştirileceği belli olacaktır.

AMD Radeon RX 480, Nvidia GTX 1060 ve GTX 970 Karşılaştırması

AMD Radeon RX 470 ve 460 Özellikleri ve Çıkış Tarihi, R7 370 ve R7 360 Karşılaştırması

YORUMLAR