Nvidia’nın 11 Serisi Ekran Kartları Önümüzdeki Ay Tanıtılabilir

Nvidia, kendi ekran kartları arasında orta seviyeye konumlandıracağı 11 serisi ekran kartlarını yakın zaman içerisinde tanıtmaya hazırlanıyor. Bu yeni ekran kartı serisi, üst seviye olan RTX serisine alternatif niteliğinde olacak. Yeni gelen bilgilere göre Nvidia, 11 serisi yeni ekran kartlarını 2019’un Ocak ayının ortalarında CES fuarında tanıtabilir. Bu tanıtımlarda ilk ortaya çıkacak modelin de GTX 1160 olması bekleniyor.

Nvidia, RTX Turing serisi ekran kartlarını geçtiğimiz Ağustos ayında tanıttığında, orta seviye ekran kartı modellerinde bir eksiklik göze çarpıyordu. Çünkü RTX serisinin en ucuz modeli RTX 2070 ve onun da en ucuz versiyonu 3500 TL gibi yüksek bir fiyata sahip. Bu yeni 11 serisi ekran kartları bu anlamda daha uygun fiyatlı alternatifler olarak Nvidia ekran kartı modelleri arasındaki boşluğu dolduracaklar diyebiliriz. Ayrıca Nvidia’nın RTX 2060 modelini de 2019’un Ocak ayının ortasında düzenlenecek olan CES adlı tüketici elektroniği fuarında tanıtacağı da söyleniyor. 11 serisinin ilk üyesi olması beklenen GTX 1160’ın ise RTX 2060’tan daha ucuz olacağını düşünüyoruz.

Bu söylentiler, VideoCardz adlı bir kaynaktan geliyor. Kendileri ayrıca CES 2019 fuarında 1160 Ti şeklinde bir modelin de tanıtılabileceğini de belirtiyorlar. GTX 1160 ile 1160 Ti modellerinin de aslında RTX’lerdeki Turing mimarisini kullanacağı da bilinenler arasında. Fakat RTX’ler ile bu kartların farkları, çekirdek hızları gibi kısımlarda olacak. Ayrıca RTX serisi ekran kartlarında “ray tracing lightning” adı verilen ve render işlemlerini hızlandıran bir teknoloji de bulunuyor, yine bunun da 11 serisi ekran kartlarının birçoğunda olmayacağını söyleyebiliriz. 

VideoCardz kaynağından gelen bilgilerin devamına baktığımızda, RTX 2060’ın Nvidia tarafından RTX serisi ekran kartlarındaki en ucuz model olarak planlandığını öğreniyoruz. Nvidia’dan henüz bu konuların hiçbirisi üzerine resmi bir açıklama gelmiş değil, fakat gözler 2019’un Ocak ayının ortasında düzenlenecek olan CES 2019 fuarına çevrilmiş durumda. Ayrıca Nvidia, RTX 2060 ve 11 serisi yeni ekran kartlarını tanıtsa bile ekran kartı satın almak için çok acele etmeyin diyebiliriz. Çünkü AMD de bunlara karşılık Navi isminde bir yeni ekran kartı serisini ilerleyen aylarda tanıtmaya hazırlanıyor ve fiyat/performans özelliği iyi olan ekran kartlarıyla karşımıza çıkabilir.